Redakcja Polska

"Święto Polski" w podparyskim Vincennes

13.05.2023 18:46
Polska muzyka, gastronomia i wystawy zdjęć - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników "Święta Polski", które odbyło się we Francji, w podparyskiej miejscowości Vincennes. Co roku w ramach obchodów Dnia Europy prezentowana jest tam kultura jednego z państw członkowskich Unii. Tym razem uhonorowano Polskę.
Audio
  • Co roku w ramach obchodów Dnia Europy prezentowana jest tam kultura jednego z państw członkowskich Unii. Tym razem uhonorowano Polskę. Materiał Stefana Foltzera (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneesfera/shutterstock

Na scenie w Vincennes wystąpił między innymi folkowy zespół z Kielc "Tęgie Chłopy". Publiczność uczyła się tańczyć poloneza i mazura. Były też występy zespołów dziecięcych oraz polska muzyka poważna i rozrywkowa.

Największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z polskimi przysmakami. - Ponieważ Francuzi bardzo lubią jeść, więc myślę, że bardzo chętnie przyszli tutaj po to, żeby spróbować kuchni polskiej - powiedziała Maja Kożuchowska, współorganizatorka wydarzenia.


Posłuchaj
00:56 12354333_1.mp3 Co roku w ramach obchodów Dnia Europy prezentowana jest tam kultura jednego z państw członkowskich Unii. Tym razem uhonorowano Polskę. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

 

Dodatkową atrakcją był specjalny konkurs. - Należy odpowiedzieć na 10 pytań na temat Polski, aby wygrać podróż do Warszawy - wyjaśniała organizatorka loterii.

Polski konsul w Paryżu Andrzej Szydło powiedział, że polskie święto zorganizowane przez władze Vincennes to dowód na rosnące zainteresowanie naszym krajem nad Sekwaną. - Opinia, reputacja jaką zyskała Polska w ostatnim czasie dzięki pomocy Ukrainie, dzięki zobrazowaniu tej solidarności europejskiej, dała oczywistą decyzję. Pomysł był taki, aby otworzyć się bardziej na państwa naszego regionu, Europy środkowo-wschodniej - mówił Polskiemu Radiu Andrzej Szydło.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Francja

Ponad 120 prac zakupionych przez Muzeum Narodowe w Warszawie w latach 2017-2022 trafiło na nową wystawę

11.05.2023 15:44
"Muzeum Narodowe w Warszawie stale powiększa swoje zasoby i najcenniejsze nabytki z ostatnich lat zwiedzający mogą teraz podziwiać na jednej ekspozycji" - powiedział dyrektor instytucji Łukasz Gaweł. Jak dodał, to zarówno te najdawniejsze obiekty jak i współczesne. 

Rękopis „Fortepianu Chopina” Norwida w Muzeum Chopina w Warszawie

12.05.2023 14:30
Specjalny pokaz bezcennego oryginału pochodzącego ze zbiorów Biblioteki Narodowej można zobaczyć w maju w nowo wyremontowanym budynku muzeum.  

Litwa: w Kownie zostanie otwarta wystawa poświęcona bohaterom Polskich Sił Powietrznych

13.05.2023 16:44
W Kownie na Litwie z okazji Nocy Muzeów w sobotę zostanie otwarta wystawa poświęcona bohaterom Polskich Sił Powietrznych u schyłku ich życia. Ekspozycja zatytułowana "The Airmen" została przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej z okazji 80. rocznicy II wojny światowej w 2019 roku.