Redakcja Polska

70. urodziny warszawskiego Starego Miasta

22.07.2023 12:17
22 lipca 1953 r. oddano do użytku Rynek Starego Miasta wraz z częścią staromiejskich ulic. Powojenna rekonstrukcja trwała jeszcze przez dziesięciolecia, ale to ta data stanowi symboliczne zwieńczenie pierwszego etapu odbudowy nie tylko Starego Miasta, lecz także całej Warszawy.
Audio
  • 70. urodziny warszawskiej Starówki - rozmowa z dyr. Muzeum Warszawy Karoliną Ziębińską-Lewandowską [posłuchaj]
Rynek Starego Miasta w Warszawie
Rynek Starego Miasta w WarszawieFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Ważna dla stolicy rocznica stała się punktem wyjścia do wspólnego celebrowania historii Warszawy oraz świętowania tego, jak wygląda dzielnica dziś i jak wiele ma do zaoferowania mieszkankom i mieszkańcom miasta.

Stare Miasto w wyjątkowy sposób łączy to, co w stolicy najciekawsze: ślady historii i szeroką ofertę kulturalną. Trzy duże instytucje kultury – Muzeum Warszawy, Staromiejski Dom Kultury i Muzeum Karykatury –zaprosiły do współpracy kilkadziesiąt miejsc działających na Starym Mieście i w jego okolicach, aby wspólnie pokazać Starówkę z jak najlepszej strony. Centralnym miejscem obchodów jest Rynek Starego Miasta.

O historii odbudowy Starówki Ewie Plisieckiej opowiedziała dyrektor Muzeum Warszawy, Karolina Ziębińska-Lewandowska.

 

 

1. sierpnia Warszawa - jak każdego roku - uczci 78. rocznicę wybuchu Powstania

30.07.2022 15:03
Po przerwie spowodowanej pandemią w tym roku uroczystości znów będą miały otwarty charakter. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie godzina "W". O 17-tej zawyją syreny, a miasto na chwilę się zatrzyma.

„Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949". Niezwykła wystawa w Muzeum Warszawy

24.04.2023 12:16
Ekspozycja w nowym świetle pokazuje proces odbudowy stolicy. Przypomina, że Warszawa po II wojnie światowej dosłownie powstała z gruzów - gruz był podstawowym materiałem budowlanym, a praca w ruinach codziennością.

W ostatni weekend maja odbędzie się Festiwal Komiksowa Warszawa

19.05.2023 16:43
Warszawska impreza to jeden z największych komiksowych festiwali w Europie Środkowej. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 25-28 maja, to - jak co roku - spotkania z autorami z różnych stron świata, warsztaty, wystawy, wręczenie nagród, sesje autografów, a także oczywiście liczne premiery.