Redakcja Polska

W ostatni weekend maja odbędzie się Festiwal Komiksowa Warszawa

19.05.2023 16:43
Warszawska impreza to jeden z największych komiksowych festiwali w Europie Środkowej. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 25-28 maja, to - jak co roku - spotkania z autorami z różnych stron świata, warsztaty, wystawy, wręczenie nagród, sesje autografów, a także oczywiście liczne premiery.
Audio
  • Paweł Timofiejuk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, o festiwalu Komiksowa Warszawa. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Festiwal Komiksowa Warszawa 2023
Festiwal Komiksowa Warszawa 2023Materiały organizatora

Jej historia rozpoczęła się na początku 2010 roku, gdy grupa twórców, wydawców i pasjonatów zrzeszona w Polskim Stowarzyszeniu Komiksowym postanowiła przywrócić tradycję corocznych warszawskich festiwali komiksowych. Pomimo początkowych trudności, takich jak: pożar drukarni, wybuch islandzkiego wulkanu (który uniemożliwił przylot zagranicznych gości) i kilka naprawdę tragicznych wydarzeń, Komiksowa Warszawa została powołana do życia.

W kolejnym roku festiwal rozpoczął ścisłą współpracę z Warszawskimi Targami Książki, dzięki którym od 2013 r. odbywała się na Stadionie Narodowym. Od czasów pandemii festiwal odbywa się w i pod Pałacem Kultury i Nauki. Od początku istnienia odwiedziły go tysiące fanów z Polski i nie tylko.

Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 25-28 maja, to - jak co roku - spotkania z autorami z różnych stron świata, warsztaty, wystawy, wręczenie nagród, sesje autografów, a także oczywiście liczne premiery.

Z Pawłem Timofiejukiem, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, rozmawiał Przemysław Pawełek.


Zobacz więcej na temat: komiks Ukraina

Ponad 120 prac zakupionych przez Muzeum Narodowe w Warszawie w latach 2017-2022 trafiło na nową wystawę

11.05.2023 15:44
"Muzeum Narodowe w Warszawie stale powiększa swoje zasoby i najcenniejsze nabytki z ostatnich lat zwiedzający mogą teraz podziwiać na jednej ekspozycji" - powiedział dyrektor instytucji Łukasz Gaweł. Jak dodał, to zarówno te najdawniejsze obiekty jak i współczesne. 

38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie przyjechało do Zamku Królewskiego w Warszawie

18.05.2023 14:01
Dzieła sztuki zostały sprowadzone do Polski na prośbę dyrekcji kijowskiego muzeum, które znacznie ucierpiało podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy.  

Festiwal Wschód Kultury odbędzie się latem tradycyjnie w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku

19.05.2023 17:00
Festiwal będzie kulturalną demonstracją solidarności z Ukrainą i wojennymi uchodźcami, wystąpią w nim znakomici artyści m.in. z Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, ale też Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Niemiec, Norwegii czy Kanady.