Redakcja Polska

"Historia Science Fiction". Dekady historii gatunku streszczone w jednym tomie

20.02.2024 14:48
W komiksowej historii SF pojawiają się też polskie wątki, ale historię polskiej fantastyki szerzej przybliża posłowie tego albumu, napisane przez Tomasza Kołodziejczaka.
Audio
  • Tomasz Kołodziejczak o historii polskiej fantastyki. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Fragment planszy z komiksu Historia science fiction
Fragment planszy z komiksu "Historia science fiction"Materiały wydawnictwa Egmont

Dziś science fiction jest obecne wszędzie, nie tylko w literaturze, ale także w filmach, grach wideo, a nawet w życiu codziennym. Kto wymyślił słowo „science fiction”? A słowo „robot”? Kim są wielcy autorzy tego gatunku? Które dzieła trzeba przeczytać?

Ta kompleksowa historia science fiction opowiedziana w formie komiksu w fascynujących szczegółach kreśli jej dzieje od początków gatunku aż do czasów współczesnych.

Dzięki temu graficznemu przewodnikowi – zrealizowanemu przez scenarzystę i historyka Xaviera Dollo i rysownika Djibrilego Morissette-Phana, każdy czytelnik będzie mógł z łatwością odnaleźć się w świecie wizjonerskich twórców, którzy, od Asimova, przez Lema, do Zelaznego, odcisnęli swoje piętno piętno w rozwoju science fiction. Ponadto tom zawiera obszerny tekst Tomasza Kołodziejczaka - pisarza i publicysty, współtwórcy Kanału Fantastycznego - poświęcony rozwojowi SF w Polsce. Rozmawiał z nim Przemysław Pawełek.

Polska AI włącza wyższy bieg. W Ministerstwie Cyfryzacji powstał zespół ds. sztucznej inteligencji

30.01.2024 14:24
Zespół doradczy PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski ma pomóc w wykorzystaniu tej technologii między innymi do ulepszenia administracji publicznej, służby zdrowia i bezpieczeństwa. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że zespół tworzą wybitni polscy eksperci od sztucznej inteligencji z doświadczeniem międzynarodowym.

Bartosz Sztybor - pierwszy Polak nagrodzony prestiżową Nagrodą Hugo

30.01.2024 15:43
W ostatniej edycji Nagród Hugo, honorujących dzieła z gatunku science-fiction i fantasy, nagrodzono powieść graficzną "Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta", napisaną przez polskiego autora

Intel Extreme Masters 2024. W Katowicach odbyła się kolejna edycja e-sportowych mistrzostw świata

15.02.2024 08:05
W ramach rozgrywek na Intel Extreme Masters Katowice 2024 najlepsi gracze z całego świata walczyli o nagrody z łącznej puli wynoszącej milion dolarów.