Redakcja Polska

Piosenki z tekstami Jonasza Kofty na nowej płycie Tadeusza Olchowskiego

30.04.2024 18:15
„Poczekalnia” – album wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia - zawiera też autorskie piosenki wokalisty, pełne refleksji o dojrzałej miłości, przemijaniu, godzeniu się z losem i ulotnych chwilach zachwytu.    
Audio
Tadeusz Olchowski w studiu PRdZ
Tadeusz Olchowski w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Czy każdy, kto wychował się w Opolu, chce śpiewać? To pytanie można zadać Tadeuszowi Olchowskiemu, związanemu ze stolicą polskiej piosenki w młodości. Wokalista swoją przygodę ze śpiewaniem rozpoczął w roku 2014, kiedy to zdobył II nagrodę - Srebrny Klucz - na Ogólnopolskim Festiwalu im. Jonasza Kofty "Moja Wolności" w Warszawie. W kolejnej edycji festiwalu, rok później, byłą to już pierwsza nagroda, czyli Złoty Klucz. Teksty Kofty zawsze do mnie przemawiały – mówi Tadeusz Olchowski. Dlatego na jego drugiej płycie znalazły się m.in. piosenki do słów Kofty, ale nie tylko. „Poczekalnia”, wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, to druga płyta śpiewającego poety, po debiutanckim albumie „Tadek” z 2021 r.

- Kocham legendarnych amerykańskich songwriterów: Stephena Bishopa, Michaela Franksa, Jamesa Taylora, Andrew Golda. Wielbię też polskich wspaniałych kompozytorów, którzy pisali muzykę do tekstów Agnieszki Osieckiej. Inspiracje? Słucham wielu rodzajów muzyki, ale nie jestem niewolnikiem konkretnego stylu: o charakterze każdej kompozycji zawsze decyduje tekst – deklaruje muzyk.

Z Tadeuszem Olchowskim o jego najnowszej płycie – a także o potrzebie śpiewania, której konsekwencją są prędzej czy później koncerty oraz kontakt z publicznością – rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

„JÓZEF SKRZEK”. Najnowsza płyta kompozytora i wokalisty, twórcy rocka progresywnego w Polsce

13.12.2022 09:00
Józef Skrzek to ubiegłoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Na początku grudnia ukazała się jego płyta z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia.

Niezwykły album z interpretacjami piosenek Ewy Demarczyk w wykonaniu Lory Szafran

04.12.2023 10:58
Wybitna wokalistka jazzowa na najnowszej płycie zmierzyła się z legendą równie wybitnej gwiazdy Piwnicy pod Baranami; powstał niezwykły album, a Lorze Szafran towarzyszy m.in. Aga Zaryan.