X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wyłoniono zwycięski projekt na pomnik Bitwy Warszawskiej

27.02.2020 12:23
Mirosław Nizio wraz z zespołem zaprojektowali projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który wygrał konkurs - ogłoszono w czwartek. Pomnik ukaże, że centrum walki o europejskie wartości znalazło się wówczas w Polsce – wskazują autorzy.
Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) i wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska (P) podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Warszawie.
Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) i wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska (P) podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Sąd konkursowy nad wyborem zwycięskiej pracy debatował dwa dni. Nazwisko zwycięskiej pracowni ogłoszono w czwartek Pałacu Kultury i Nauki. Wicepremier minister kultury Piotr Gliński podziękował wszystkim sędziom za sprawne działanie i wyłonienie zwycięzcy.

Nagrodzony projekt przewiduje wzniesienie strzelistego obelisku, u którego podnóża znajdzie się przestrzeń fontanny.

- Forma ta umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce - powiedziała przewodnicząca sądu, architekt miasta Marlena Happach.

Jak wyjaśniła, najważniejszym elementem zwycięskiego projektu jest rodzaj obelisku, która ma prostą formę, ale skręconą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Projekt uzupełnia gwiaździsta fontanna, która – jak wyjaśniła Happach - może funkcjonować w różny sposób. W jej ocenie półkoliste ściany wokół nie oddzielają tej przestrzeni od miasta, pozwalając jednak na jej wyróżnienie.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, pytany o wrażenia, podkreślił, że jego odczucia są "jak najbardziej pozytywne". Zadeklarował, że gdy będzie potrzeba, MKiDN porozumie się z miastem w celu dofinansowania.

Wieloletnia Perspektywa Finansowa m.st. Warszawy przewiduje przeznaczenie na realizację pomnika Bitwy Warszawskiej 3 mln złotych. Zwycięska propozycja w założeniach projektowych mieści się w tej kwocie.

Autorem zwycięskiej pracy jest Mirosław Nizio wraz z zespołem. Nizio zasłynął m.in. jako współtwórca wystawy głównej Muzeum Powstania Warszawskiego. Za pracę nad nią otrzymał w 2006 roku Złoty Krzyż Zasługi. Swój wkład ma również w powstaniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, za co uhonorowany został Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

IAR/PAP/dad

Szef BBN: złoty wiek relacji polsko-litewskich w kwestii bezpieczeństwa

26.02.2020 16:37
- Najważniejszym zadaniem polityki bezpieczeństwa jest utrzymanie równowagi między odstraszaniem a dialogiem z Rosją, a w dalszej perspektywie przywrócenie stabilności w regionie - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w środę zakończył dwudniową roboczą wizytę w Wilnie.

Kierunek: Polska. Rodzinny powrót z Niemiec

26.02.2020 20:57
Szybko zrozumieliśmy, że niezależnie od statusu materialnego, tęsknota za ojczyzną pozostaje. Towarzyszyła nam przez cały pobyt za granicą. I wiedzieliśmy, że do Polski wrócimy - opowiadają Iwona i Robert Hyllus

USA zainteresowane współpracą z Polską ws. energii nuklearnej

27.02.2020 10:08
W Waszyngtonie, w ramach trzeciej rundy strategicznego dialogu polsko-amerykańskiego w dziedzinie energii, rozmawiano o bezpieczeństwie infrastruktury energetycznej, technologii użycia węgla, imporcie gazu LNG i budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Mówiono też o możliwej współpracy energetycznej z Białorusią.