X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prof. Joshua Zimmerman: rola grup AK w pomaganiu Żydom większa, niż było wiadomo w świecie anglojęzycznym

15.04.2021 10:16
Grupy AK odegrały większą rolę w udzielaniu pomocy Żydom, niż to było wcześniej znane w świecie anglojęzycznym - mówił prof. Joshua Zimmerman podczas seminarium pt. "Polskie podziemie i Żydzi”, zorganizowanego online w środę przez Instytut Pileckiego w Berlinie.
Armia Krajowa na Nowogródczyźnie po lipcu 1944 roku. Zdjęcie ilustracyjne
Armia Krajowa na Nowogródczyźnie po lipcu 1944 roku. Zdjęcie ilustracyjne archiwum

Profesor Joshua Zimmerman z Yeshiva University to autor książki "Polskie Państwo Podziemne i Żydzi w czasie II wojny światowej", wydanej po raz pierwszy w 2015 roku przez Cambridge University Press (polskie wydanie ukazało się w 2018 roku pod redakcją Martyny Rusiniak-Karwat, która także była gościem seminarium).

Korzystając z dużej liczby dokumentów archiwalnych, świadectw z czasów wojny i wspomnień z okresu powojennego, prof. Zimmerman prześledził sytuację Polskiego Państwa Podziemnego w kontekście polityki eksterminacyjnej zapoczątkowanej przez nazistowskie Niemcy i reakcji Polskiego Państwa Podziemnego na Holokaust.

Opowiadając w środę o tym, co skłoniło go do zainteresowania się tematem, Zimmerman wskazał, że w pewnym momencie stało się dla niego jasne, że "większość amerykańskich Żydów postrzegała Polskę w czasach II wojny światowej jako miejsce wrogie, oczywiście z powodu Niemców, ale także z powodu postawy ludności polskiej". "(Z kolei) kiedy pierwszy raz odwiedziłem Polskę w 1987 roku, spotkałem Polaków, którzy byli zainteresowani dyskusją na ten temat i byli zszokowani faktem, że ich kraj był postrzegany jako wrogo nastawiony do Żydów" - mówił profesor.

- (Polacy byli przekonani, że) Polska w czasie wojny, walcząc po stronie aliantów, przyczyniała się do pokonania Niemiec. Byli autentycznie porażeni możliwością postrzegania Polaków jako antysemitów podczas II wojny światowej, bądź też że polscy partyzanci byli wrogo nastawieni do Żydów. Przecież Polacy narażali swoje życie, ratując Żydów - relacjonował Zimmerman usłyszane w Polsce opinie.

Tysiące Polaków pomagały Żydom

- I rzeczywiście tak było, tysiące Polaków pomagały Żydom - podkreślił.

Historyk zauważył, że "obie grupy okrzepły w swoich diametralnie różnych opiniach". Dlatego postanowił lepiej zrozumieć sytuację i rozpoczął badania, "opierając się wyłącznie na dowodach, bez emocji, uprzedzeń i stereotypów". Badał archiwa, przeprowadzał wywiady z członkami polskiego ruchu oporu oraz z tymi, którzy przeżyli Holokaust.

Profesor podczas swoich badań doszedł do wniosku, że "sytuacja jest złożona", a "doświadczenia bardzo różne". Byli w polskim ruchu oporu ludzie, którzy pomagali Żydom, tacy jak Jan Karski, Irena Sendlerowa, była też Żegota (Rada Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj), ale na przykład w dowództwie okręgowym AK w Białymstoku zdarzała się wrogość wobec Żydów. - W zależności od tego, o której części przedwojennej Polski rozmawiamy, postrzeganie problemu jest inne - zwrócił uwagę Zimmermann.

Odziały AK ratowały Żydów

- Na zachodzie Polski oddziały AK brały udział w uwalnianiu Żydów - powiedział. Te przypadki nie były jednak ujawniane w literaturze anglojęzycznej "i dlatego w swojej książce pokazuję, że grupy polskiego podziemia AK odegrały większą rolę w udzielaniu pomocy Żydom, niż było to wcześniej znane w świecie anglojęzycznym" - podkreślił badacz.

Prof. Joshua Zimmerman jest autorem wielu książek, m.in.: "Polacy, Żydzi i polityka narodowościowa", "Żydzi we Włoszech pod rządami faszystów i nazistów", "Sprzeczne wspomnienia: Polacy i Żydzi w czasie Holokaustu i jego następstwa".

Dr Martyna Rusiniak-Karwat zauważyła, że książka "Polskie Państwo Podziemne i Żydzi w czasie II wojny światowej" budzi wśród czytelników "wiele skrajnych emocji". Podkreśliła, że w dziele tym Zimmerman "nie bał się pokazać, że nie wszystko jest czarno-białe i jednoznaczne w ocenie, ale są również odcienie szarości w ocenie przedstawianych wydarzeń". Jako warte podkreślenia wskazała, że Zimmerman "jako pierwszy nie potraktował tematu fragmentarycznie".


PAP/dad

Poli Raksy twarz. Jedna z najpiękniejszych aktorek epoki PRL-u obchodzi 80. urodziny

14.04.2021 13:15
Opiewano ją w piosenkach, wzdychano do niej, w kioskach sprzedawano lusterka z jej podobizną na odwrocie. Pola Raksa kończy 14 kwietnia 80 lat. Widzowie mają jednak nadzieję, że pomimo silnego postanowienia podjętego przed laty zobaczą ją jeszcze na ekranie.

Białoruś: polscy działacze Andrzej Pisalnik i Iness Todryk zatrzymani przez służby

14.04.2021 13:54
Polscy dziennikarze i aktywiści z Grodna: Andrzej Pisalnik i Iness Todryk są najprawdopodobniej przewożeni do aresztu w Mińsku. W środę nad ranem do mieszkania tego małżeństwa w Grodnie weszła milicja. Potem urwała się z nimi łączność telefoniczna. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio, Iness Todryk zadzwoniła do swojej mamy i poinformowała, że wraz z mężem jest wieziona do Mińska - prawdopodobnie do aresztu.

Bix Aliu: kolejne Herculesy zwiększą polskie zdolności i interoperacyjność

15.04.2021 08:32
Kolejne samoloty transportowe C-130 Hercules dla Polski zwiększą jej zdolności transportowe i interopercyjność wojsk Polski i USA – napisał chargé d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu.