X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

18 lat temu Polacy opowiedzieli się za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej

07.06.2021 12:12
W dwudniowym, ogólnokrajowym referendum 7 i 8 czerwca 2003 roku za integracją ze strukturami europejskimi zagłosowało 77,5 procent osób. Przeciw było 22,5 procent.
Audio
  • 18 lat temu Polacy opowiedzieli się za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAlexandros Michailidis / Shutterstock.com

Rok później, 1 maja 2004 roku, Polska wraz z 9 innymi państwami weszła do Unii, powiększając do 25 grono jej członków. Było to największe w historii rozszerzenie Wspólnoty, która dziś, po wyjściu Wielkiej Brytanii, składa się z 27 państw.

W czasie referendum Polacy odpowiadali na następujące pytanie: "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?".

Kluczowa była frekwencja - aby wynik referendum był wiążący, musiała przekroczyć 50 procent. O masowy udział w głosowaniu zabiegały wtedy ponad podziałami partyjnymi prawie wszystkie siły polityczne i społeczne. Integrację poparł także Kościół. 

Frekwencja w referendum wyniosła niemal 59 procent. Prezydent Aleksander Kwaśniewski ratyfikował Traktat Akcesyjny 23 lipca 2003 roku.

1 maja 2004 roku Polska, wraz z dziewiątką innych państw, weszła do Unii Europejskiej. Oficjalne uroczystości odbyły się w Dublinie, bo Irlandia pełniła wówczas półroczne przewodnictwo w Unii. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox przywitał nowe państwa słowami "Witamy w domu". Zachęcał je, by wykorzystywały szanse stwarzane przez członkostwo we Wspólnocie.

Od 21 grudnia 2007 roku nasz kraj należy też do do strefy Schengen. Jest to obszar Unii Europejskiej, w którym nie ma kontroli paszportowej i celnej między państwami. Obecnie układ ten łączy 26 krajów - 22 państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein.

IAR/PP

Pięć dzieł Heweliusza wpisanych na listę krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata"

07.06.2021 14:22
Pięć dzieł Jana Heweliusza zostało wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata". Wśród nich są unikatowe egzemplarze dzieł "Selenographia" i "Machina coelestis", zawierające dedykacje autora i ryciny kolorowane przez samego astronoma.

Unijne kraje zatwierdziły Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

07.06.2021 14:44
Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma wesprzeć regiony uzależnione od węgla w przejściu do tak zwanej zielonej gospodarki. Fundusz w wysokości 17 i pół miliarda euro zaakceptował kilka tygodni temu Parlament Europejski.

Polska przekaże kolejne domy modułowe dla uchodźców na Cyprze

07.06.2021 15:22
80 składanych domów dla uchodźców trafi z Polski na Cypr. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że transport z pomocą dla uciekinierów wyrusza właśnie z Polski. Cypr jest kolejnym krajem do którego trafia tego typu pomoc.