X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Belgii powstanie Memoriał generała Maczka, pierwszy w tym kraju

11.07.2021 19:14
W Belgii trwają przygotowania do stworzenia pierwszego w tym kraju Memoriału generała Stanisława Maczka, którego I Dywizja Pancerna wyzwalała spod niemieckiej okupacji holenderskie i belgijskie miasta. Muzeum powstanie w miejscowości Roeselare we Flandrii, którą "maczkowcy" wyzwolili na początku września 1944 roku. 
Audio
  • W Belgii powstanie Memoriał generała Maczka - materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Bunkier w Roeselare, w którym mieścić się będzie memoriał
Bunkier w Roeselare, w którym mieścić się będzie memoriałPR/Beata Płomecka

W poniedziałek leci tam polska delegacja, a w w Roeselare była korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Memoriał powstanie w bunkrze z II wojny światowej. Decyzja zapadła jesienią ubiegłego roku, o czym mówił brukselskiej korespondentce Polskiego Radia ówczesny ambasador w Belgii Artur Orzechowski. - Mamy kolejny element ten pięknej historii. Mamy Montormel we Francji, mamy Memoriał Maczka w Bredzie i brakujący element w Belgii powstanie już niedługo w miejscowości Roeselare - powiedział Artur Orzechowski.

Ton pracom nadają władze miasta i jego mieszkańcy. - Są tak wdzięczni, nigdy nie zapomną Polakom, co zrobili, polskiej armii pod dowództwem generała Maczka - podkreśliła Bronia Magiera, przewodnicząca Stowarzyszenia Patriotycznego Memorandum Roeselare w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką. Potwierdza to córka polskiego żołnierza, który wyzwalał miejscowość. - Ludzie Roeselare pamiętają o generale Maczku i jego żołnierzach. Są propolscy. Już wcześniej z wdzięczności dla swoich wyzwolicieli postawili kapliczkę - powiedziała Hedwige Ruszkowski. 

Otwarcie Memoriału generała Stanisława Maczka planowane jest 31 marca, w 130.rocznicę jego urodzin.

IAR/dad

Dr Tomasz Bereza: w dialogu Polaków i Ukraińców o historii należy odrobić wszystkie lekcje

11.07.2021 12:55
Zdarzenia przemilczane prędzej czy później powrócą; nie da się budować porozumienia z Ukraińcami wyłącznie na pozytywnych epizodach w naszej historii – mówi historyk z IPN dr Tomasz Bereza. Jeżeli historia ma być – i jest – nauczycielką życia, to my jako uczniowie jesteśmy zobowiązani do odrobienia wszystkich lekcji. Bez względu na skalę trudności tematu – dodaje.

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego od 12 lipca

11.07.2021 14:51
Blisko 160 pianistów zakwalifikowanych do Konkursu Chopinowskiego wystąpi w dniach 12-23 lipca 2021 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Prezydent: wolna Polska składa dziś hołd swoim zabitym córkom i synom

11.07.2021 10:22
"Wolna Polska składa dziś hołd swoim zabitym córkom i synom. Pamiętamy o wszystkim, co ich spotkało, aby z historii wyciągać wnioski na przyszłość" - napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.