X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Gala plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2020"

14.09.2021 16:00
Uroczystość odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W konkursie nominowany był między innymi serwis specjalny Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920".
Audio
  • Gala plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2020" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas gali Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas gali "Wydarzenie Historyczne Roku 2020"PAP/Rafał Guz

Pierwsze miejsce w kategorii "Wystawa" zajęła ekspozycja opowiadająca historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. W kategorii "Wydarzenie" zwyciężył projekt Obchody Roku ppłk. Jana Kowalewskiego - kryptologa, który złamał sowieckie szyfry przed Bitwą Warszawską. Z tej okazji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zorganizowało m.in. pokój zagadek i słuchowisko "Zagadka Jana K.". W kategorii "Edukacja i multimedia" nagrodzona została Polska Biblioteka Muzyczna. Jest to portal udostępniający zdigitalizowane materiały nutowe oraz ikonograficzne będące w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

- Przeszłość wciąż musi być przypominana, żywa, instytucjonalizowana – mówił podczas uroczystości wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Celem konkursu, organizowanego po raz 14., jest uhonorowanie organizatorów i twórców najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię Polski. Jak powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku" to sposób na znoszenie podziału między przeszłością a teraźniejszością.

W kategorii Edukacja do nagrody nominowany był między innymi serwis specjalny Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920". Po otrzymaniu nominacji  prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zachęcała do zajrzenia na stronę i zapoznania się z serwisem specjalnym. Multimedialny projekt (bitwa1920.gov.pl) poświęcony Bitwie Warszawskiej jest przygotowany tak, by zainteresować zarówno pasjonatów historii jak i osoby szukające podstawowych informacji – mówi współtwórca serwisu Bartłomiej Makowski.

Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku" jest organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Konkurs został objęty honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

IAR/ep

Wiedeń świętuje 100. urodziny Stanisława Lema

14.09.2021 11:18
Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, otworzył wystawę plenerową „Lem’s Bestiary Illustrated by Daniel Mróz” poświęconą twórczości słynnego pisarza przedstawioną w ilustracjach Daniela Mroza. Mróz był autorem licznych okładek oraz ilustracji do większości książek Lema.

"Moralność pani Dulskiej" w Chinach. Chińczycy czytają ulubione cytaty

14.09.2021 11:17

Muzeum Narodowe odzyskało cenny obraz - "Pod brzozami" Alberta Edelfelta

14.09.2021 14:00
Muzeum Narodowe w Warszawie odzyskało zaginiony podczas drugiej wojny światowej cenny obraz fińskiego malarza Alberta Edelfelta. Obraz olejny "Pod brzozami/Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko" z 1882 roku przez kilkadziesiąt lat przeleżał na strychu drewnianego domu w Łodzi. Prywatni posiadacze obrazu sprawdzili jego historię i postanowili przekazać go Muzeum Narodowemu w Warszawie.