X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Warszawie spotkały się rodziny zamordowanych za pomoc Żydom

25.09.2021 16:30
Po raz drugi rodziny osób pomordowanych za pomoc Żydom spotkały się w Warszawie. To już II Zjazd Rodzin "Zawołanych po imieniu", który ma zintegrować społeczność i przypomnieć o tragicznych wydarzeniach z czasów niemieckiej okupacji w Polsce.
Zjazd Rodzi  Zawołanych po imieniu
Zjazd Rodzi "Zawołanych po imieniu"Źródło: Instytut Pileckiego

Sylwin Kamiński, którego dziadkowie zostali zamordowani przez hitlerowców za przekazanie chleba Żydom podkreśla, że bardzo ważne jest przypominanie tych rodzinnych historii. Dodał, że dziadek, który był piekarzem wielokrotnie przekazywał chleb Żydom ukrywającym się w lesie. Gdy dowiedzieli się o tym Niemcy, został zabity na miejscu, a kolejni członkowie rodziny zginęli w późniejszym czasie. Zabici nie mogli mieć normalnego pogrzebu, a pełniej rehabilitacji rodzina doczekała się dopiero w ostatnich latach.


Posłuchaj
00:21 11312633_2.mp3 Sylwin Kamiński, którego dziadkowie zostali zamordowani przez hitlerowców za przekazanie chleba Żydom, podkreśla, że bardzo ważne jest przypominanie tych rodzinnych historii (IAR)

 

Matka Anny Radwańskiej zginęła w obozie koncentracyjnym, do którego trafiła za pomoc Żydom. Do dziś pani Anna pamięta jak ostatni raz widziała matkę, którą zabrali niemieccy żołnierze po odkryciu, że udzielała pomocy Żydówce i jej nastoletniemu synowi. - To był koniec mojego dzieciństwa - wspominała.


Posłuchaj
00:20 11312633_3.mp3 Matka Anny Radwańskiej zginęła w obozie koncentracyjnym, do którego trafiła za pomoc Żydom. Do dziś pani Anna pamięta jak ostatni raz widziała matkę (IAR)

 

Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski podkreślił, że należy przypominać w jak trudnej sytuacji znaleźli się Polacy i Żydzi podczas okupacji i jak wielu z nich wykazało się bohaterstwem. - Ci ludzie sami z siebie zasługują na naszą pamięć, dokonali wielkiego czynu i heroizmu. Niemiecka polityka okupacyjna powodowała, że tego rodzaju decyzje były wielkim wyzwaniem moralnym, którego nie sposób oczekiwać od każdego człowieka - zaznaczył dyrektor Instytutu Pileckiego.

Podczas II Zjazdu rodziny będą brać udział w warsztatach na temat traumy związanej z odpowiedzialnością zbiorową, spotkali się też z parlamentarzystami i obejrzeli wystawę o projekcie upamiętniania rodzin zamordowanych za pomoc Żydom.


IAR/dad

Nieznane listy dzieci z obozu koncentracyjnego w Łodzi

24.09.2021 12:55
Badacze powstającego Muzeum Dzieci Polskich odkryli listy małych dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym w Łodzi. Zostały one odnalezione podczas kwerendy w prywatnych zbiorach.

Podziel się historią własnej rodziny. Konkurs "Opowiedz mi o Polsce – Historie rodzinne 2021"

24.09.2021 13:37
Już czwarty raz portal IDA razem z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” organizują konkurs zachęcający Polaków do pokazania swoich rodzinnych pamiątek i spisania losów przodków. To okazja do podzielenia się historią własnej rodziny i pokazania jak losy jednostek łączą się z historią narodu, współtworząc tym samym dzieje Polski.

Ukraina: ujawniono jakimi "kwalifikacjami" chwalili się wagnerowcy werbowani w tajnej operacji

25.09.2021 13:34
Opowieści najemników z tzw. grupy Wagnera, którzy podczas sfingowanej przez ukraińskie służby rekrutacji chwalili się swoim "doświadczeniem", to cenna baza dowodowa - uważa Christo Grozew z portalu śledczego Bellingcat, badającego okoliczności operacji wymierzonej w tzw. grupę Wagnera.

Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew

25.09.2021 14:41
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy o nasze las, bądźmy razem 1 października - mówi para prezydencka na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.