Redakcja Polska

Stadion Narodowy będzie nosić imię Kazimierza Górskiego

06.10.2021 17:44
Stadion Narodowy w Warszawie będzie nosić imię Kazimierza Górskiego. Uroczyste nadanie obiektowi imienia patrona odbędzie się w niedzielę podczas Święta Piłki Nożnej. W wydarzeniu będzie można wziąć udział bezpłatnie.
Audio
  • Z decyzji władz stadionu oraz jego sponsora tytularnego - Grupy PGE - cieszy się były podopieczny trenera Górskiego, bramkarz Jan Tomaszewski (IAR)
Pomnik Kazimierza Górskiego
Pomnik Kazimierza GórskiegoDarek Matyja

Z decyzji władz stadionu oraz jego sponsora tytularnego - Grupy PGE - cieszy się były podopieczny trenera Górskiego, bramkarz Jan Tomaszewski. Nasz brązowy medalista mistrzostw świata z 1974 roku przypominał, że nadanie imienia będzie realizacją uchwały Sejmu z 2012 roku.

Z kolei od 2015 roku przed wejściem na Stadion Narodowy stoi pomnik poświęcony wybitnemu szkoleniowcowi. - Nazwisko trenera jest wartością dodaną do każdej reklamy. A lepszej okazji, niż stulecie urodzin chyba nie ma. Powtórzę, że Kazimierz Górski to był papież polskiego futbolu, który pokazał, że Polacy swój futbol i swoich futbolistów mają - skomentował Tomaszewski.

Kazimierz Górski - legendarny trener "Orłów"

Urodzony 2 marca 1921 roku we Lwowie Górski właśnie tam rozpoczął przygodę z piłką nożną. W 1952 roku ukończył kurs trenerski w krakowskiej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego, by po zakończeniu kariery zawodniczej zająć się pracą szkoleniową.

Kazimierz Górski jako pierwszy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski wywalczył medale Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich. Prowadził również "biało-czerwonych" podczas słynnego meczu eliminacji do mundialu Anglia-Polska w 1973 roku.

W 1974 roku podczas mistrzostw świata w Niemczech reprezentacja pod wodzą Kazimierza Górskiego zajęła trzecie miejsce. W dorobku trenera są też złoty (1972) i srebrny (1976) medale olimpijskie.

Kazimierz Górski był następnie trenerem klubów w Grecji i Polsce oraz prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zmarł 23 maja 2006 roku w Warszawie.

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin, Kazimierza Górskiego upamiętniono również na antenie Polskiego Radia, które objęło patronatem obchody stulecia trenera.


IAR/dad

"Język polski otwiera". Rusza 3. edycja kampanii #KtoTyJesteś

05.10.2021 12:51
Dlaczego warto uczyć się i pielęgnować znajomość języka polskiego? Jakie możliwości przed młodymi ludźmi otwiera dwujęzyczność? To tematy przewodnie 3. kampanii społecznej #KtoTyJesteś. W tym roku działania będą adresowane przede wszystkim do mniejszości polskiej na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Mołdawii, Estonii, Rosji oraz w Czechach. Organizatorem akcji jest Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Polonia w Kaliningradzie: chcemy dzielić się polską tradycją z Rosjanami

05.10.2021 11:18
Polonia w Kaliningradzie uważa za swą misję dzielenie się polską tradycją z Rosjanami - mówi szefowa tamtejszej organizacji polonijnej Elena Rogaczykowa. Za promowanie kultury polskiej w regionie podziękował Polonii ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.

Dni Stanisława Lema w Norwegii. O twórczości pisarza debatowano w Oslo

05.10.2021 14:12
Z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza w Litteratur på Blå w Oslo, przy wsparciu Ambasady RP w Oslo, zorganizowany został cykl debat poświęcony twórczości tego wybitnego pisarza science-fiction.