X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wystawa Instytutu Pileckiego o Rafale Lemkinie w niemieckim Bochum

09.10.2021 13:42
W sobotę w Muzeum Historycznym Bochum odbędzie się wernisaż wystawy "Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa" przygotowanej przez Instytut Pileckiego we współpracy z Fritz Bauer Forum. Jednocześnie można będzie obejrzeć wystawę "Biblioteka Fritza Bauera. Najodważniejsza Biblioteka na świecie".
Wystawa w Bochum
Wystawa w BochumŹródło: Facebook/ Instytut Pileckiego

Dzięki Instytutowi Pileckiego Niemcy poznają postać Rafała Lemkina, polsko-żydowskiego prawnika, twórcy prawnego pojęcia "ludobójstwo" - informuje Instytut Pileckiego w Berlinie w materiałach poświęconych wystawie w Bochum.

Ekspozycja wykorzystuje zdjęcia, dokumenty i materiały audiowizualne ze zbiorów polskich i amerykańskich. Opowiada historię człowieka, który przyszedł na świat w okolicach Grodna, a potem kształcił się we Lwowie, gdzie na Uniwersytecie Jana Kazimierza uzyskał doktorat, następnie pracował zaś m.in. jako prokurator Sądu Okręgowego w Warszawie, referendarz Sekretariatu Generalnego Komisji Kodyfikacyjnej, a od 1934 r. jako adwokat.

Po wybuchu II wojny światowej, Lemkin, który był w tym czasie współpracownikiem Międzynarodowego Biura Unifikacji Prawa Karnego, musiał uciekać z kraju przed niemieckim terrorem.

W Stanach Zjednoczonych "stworzył koncepcję ludobójstwa, która jest dziś najdonioślejszą odpowiedzią na tragiczne doświadczenie II wojny światowej, sformułowaną na gruncie prawa i filozofii politycznej. Ekspozycja prezentuje życie i dzieło Rafała Lemkina na tle dramatu niemieckiej i sowieckiej okupacji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie skupiły się masowe zbrodnie dwóch totalitaryzmów" - pisze w materiałach informacyjnych o wystawie Instytut Pileckiego.

- Nasza siedziba znajduje się w Berlinie, ale stopniowo rozszerzamy działalność na całe Niemcy. Wystawa o Rafale Lemkinie i współpraca z Fritz Bauer Forum to kolejny, logiczny krok w tym kierunku. Zależy nam upowszechnianiu wydarzeń i postaci ważnych dla Polaków, w tym - tych nie dość znanych w Niemczech, we współpracy z istotnymi, mającymi wpływ na opinię publiczną niemieckimi instytucjami - podkreśla Hanna Radziejowska, kierująca berlińskim oddziałem Instytutu Pileckiego.

"Szukali sposobów, by zapobiec ludobójstwu w przyszłości"

Historyczka i założycielka Fritz Bauer Forum Irmtrud Wojak zwraca uwagę, że Rafał Lemkin i Fritz Bauer to ludzie, którzy "pokładali swe nadzieje w cywilizujący wpływ rozwoju prawa. Obaj szukali sposobów, by zapobiec ludobójstwu w przyszłości. Cieszę się ze współpracy w duchu tych dwóch dalekowzrocznych prawników, których działania na rzecz praw człowieka mogą w istotny sposób przyczynić się do zjednoczenia Europy".

Fritz Bauer był niemieckim prawnikiem, prokuratorem generalnym kraju związkowego Hesja w latach 1956–1968. Odegrał decydującą rolę w schwytaniu Adolfa Eichmanna, przekazując Mosadowi informację o miejscu jego pobytu w Argentynie i przygotowaniu drugiego procesu oświęcimskiego we Frankfurcie. Bauer był jednym z najbardziej wytrwałych "łowców nazistów", jak pisała o nim prasa. Irmtrud Wojak jest autorką biografii Bauera.

Rafał Lemkin, "znany przede wszystkim w kręgach akademickich i wśród ekspertów prawa międzynarodowego, zasługuje na to, by dołączyć do kluczowych postaci XX wieku. Jego koncepcja zyskała powszechne uznanie i na zawsze zmieniła prawo międzynarodowe oraz sposób myślenia o pożądanym kształcie relacji między wspólnotami ludzkimi" - podkreśla dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski.

- Koncepcja Lemkina nie tylko rewolucjonizuje prawo międzynarodowe - mówi współautor koncepcji i scenariusza wystawy Tomasz Stefanek. - Nadając nazwę ekstremalnemu doświadczeniu, pomaga je zrozumieć i przezwyciężyć. Los wspólnot, które padły ofiarą ludobójstwa, zależy przede wszystkim od tego, czy zachowując w pamięci tragiczne doświadczenia, potrafią budować swoją pomyślną przyszłość. Państwo Izrael, rewolucja Solidarności w Polsce, kijowski Majdan - to pozytywne obrazy takich starań. Dlatego to właśnie one stanowią epilog naszej wystawy - tłumaczył. 


PAP/dad

Szef MON odsłonił tablicę upamiętniającą Bitwę Warszawską w "amerykańskiej Częstochowie"

09.10.2021 10:38
Szef MON Mariusz Błaszczak odsłonił w piątek tablicę upamiętniającą 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, zwanym "amerykańską Częstochową". Błaszczak złożył też wieńce pod grobem dowódcy Dywizjonu 303 gen. Witolda Urbanowicza.

W Nowosybirsku przygotowania do 30. rocznicy odbudowy struktur Kościoła Katolickiego

09.10.2021 10:53
W Nowosybirsku rozpoczynają się uroczystości związane z 30. rocznicą odbudowy struktur Kościoła Katolickiego w Rosji. W 1991 roku święty Jan Paweł II, jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego, podpisał dekret o ustanowieniu administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.

Wiceszef MON: w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią jesteśmy cały czas w kontakcie z NATO

09.10.2021 13:17
Strzały na granicy polsko-białoruskiej to nie jest nowa sprawa; niemal każdego dnia notujemy gesty białoruskich pograniczników symulujące zachowania agresywne: strzały w powietrze i rzucenie granatem; jesteśmy w tej sprawie cały czas w kontakcie z NATO - powiedział wiceszef MON Marcin Ociepa.