X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Roger Moorhouse: polityczna decyzja Yad Vashem w sprawie Ładosia może jeszcze być zmieniona

02.12.2021 11:08
Decyzja Instytutu Yad Vashem o nieprzyznaniu Aleksandrowi Ładosiowi i Stefanowi Ryniewiczowi tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata ma charakter polityczny, ale może w przyszłości zostać zmieniona - uważa brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.wikipedia.org/public domain

Roger Moorhouse, który obecnie pisze książkę o tzw. Grupie Ładosia - polskich dyplomatach w Szwajcarii ratujących Żydów w czasie Holokaustu - wziął udział w środę wieczorem w Londynie w debacie poświęconej ich działalności. Obok niego w dyskusji uczestniczyli architekt, publicysta i były poseł Czesław Bielecki, publicysta dziennika "Israel Hayom" Eldad Beck oraz radny londyńskiej dzielnicy Hackney Simche Steinberger - Żyd, którego przodkowie pochodzili z Polski.

Ofiara dyplomatycznych relacji

- Ta sprawa prawdopodobnie stała się ofiarą obecnych relacji między Izraelem a Polską i mam nadzieję, że gdy one się poprawią, decyzja zostanie zmieniona. Jest wystarczająco dużo analogicznych sytuacji, dużo podobnych przykładów dyplomatów z innych krajów, którym przyznano tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, że gdy jakieś nowe informacje się pojawią, będzie to tylko kwestią czasu, że zostaną uhonorowani - powiedział Moorhouse zapytany o niedawną decyzję Yad Vashem w sprawie Ładosia i Ryniewicza.

Jako przykłady podobnych działań podejmowanych przez dyplomatów w celu ratowania Żydów Moorhouse wymienił Franka Foleya, brytyjskiego agenta wywiadu, który wydawał paszporty w ambasadzie w Berlinie czy Chiune Sugiharę, japońskiego konsula generalnego w Kownie. Przypomniał też, że zajmowali się tym także inni polscy dyplomaci - Henryk Sławik na Węgrzech i Tadeusz Romer w Japonii. Podkreślił, że wszyscy oni - podobnie jak Aleksander Ładoś - ryzykowali własnymi karierami, bo postrzegali ratowanie Żydów jako kwestię ważniejszą niż przestrzeganie reguł.

Wcześniej podczas debaty Moorhouse wskazywał m.in. na kontrast pomiędzy uznawaniem przez dyplomatów z Grupy Ładosia, uważających, że w sytuacji wyższej konieczności, za jaką uznawali ratowanie Żydów przed Holokaustem, półlegalne metody są dopuszczalne, a bardzo legalistycznym podejściem władz Szwajcarii, jak również Departamentu Stanu USA.

Plan ratowania Żydów

Polscy dyplomaci w Bernie - szef poselstwa Ładoś, jego zastępca Ryniewicz oraz konsul Konstanty Rokicki - opracowali plan ratowania Żydów mieszkających w różnych krajach okupowanych przez Niemcy poprzez nadawanie im paszportów krajów Ameryki Łacińskiej, głównie Paragwaju. Osoby mające takie dokumenty były wymieniane potem przez rząd III Rzeszy na obywateli niemieckich mieszkających w krajach Ameryki Łacińskiej.

W 2019 roku Instytut Yad Vashem przyznał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata tylko Rokickiemu, którego rodzina odmówiła przyjęcia medalu na znak protestu przeciwko nieuwzględnieniu Ładosia. W listopadzie tego roku instytucja ta potwierdziła, że Ładoś i Ryniewicz nie zostaną uhonorowani w ten sam sposób.

Dwudniowa debata

Debata w Londynie była elementem dwudniowego wydarzenia poświęconego Grupie Ładosia, którego częścią będzie także spektakl teatralny "Paszporty życia” wystawiony przez teatr im. J. Osterwy z Lublina w teatrze Instytutu Królewskiego w Londynie w czwartek wieczorem.

Roger Moorhouse to brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat. Najważniejsze z nich to "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941, "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" oraz "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" o polskiej wojnie obronnej. W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii.


IAR/PAP/dad

Żaryn: białoruskie służby rozpuszczają wśród migrantów plotki podsycając w nich chęć atakowania granicy

01.12.2021 15:50
Dochodzą do nas sygnały, że służby białoruskie działają bardzo aktywnie wśród migrantów. Rozpuszczają plotki podsycając w nich chęć atakowania naszej granicy, twierdząc, że jest sens dalej przeć na Zachód po to, by dostać się do UE - powiedział w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Marcin Przydacz: do tej pory w dużej części procedury azylowe były nadużywane

02.12.2021 10:39
Do tej pory w dużej części procedury azylowe były nadużywane. Wykorzystywano je jako wymówkę, by nielegalnie przedostać się na terytorium Unii Europejskiej tak naprawdę bez żadnej szansy na uzyskanie tego azylu - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.