Redakcja Polska

Po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27.12.2021 15:17
Święto państwowe ustanowił Sejm z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej prosili go o to wielkopolscy społecznicy i samorządowcy.
Audio
  • Dziś po raz pierwszy raz obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego [POSŁUCHAJ]
27 grudnia - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
27 grudnia - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiegomateriały prasowe

Prezydent Andrzej Duda podpisując 23 listopada tego roku ustawę o upamiętnieniu zwycięskiego zrywu Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19 mówił, że to "akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego".

Powstanie wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się zwycięstwem w 1919 roku. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do macierzy.

Powstanie wybuchło w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego. 25 grudnia przybył on do Gdańska na pokładzie brytyjskiego krążownika "Concord". Następnego dnia przyjechał do Poznania, co wywołało wielką patriotyczną manifestację. Z entuzjazmem spotkało się przemówienie Paderewskiego z balkonu hotelu Bazar.

Więcej na ten temat Przemysław Pawełek.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprezentowało nowy fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”

26.12.2021 18:30
Muzeum Okręgowe w Tarnowie, które kolekcjonuje fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej w 1897 r., pod kierownictwem Jana Styki pokazało w czwartek kolejną pozyskaną część dzieła. Została ona zakupiona dzięki wsparciu resortu kultury oraz woj. małopolskiego.

Marcin Przydacz: o rozszerzeniu NATO będą decydować członkowie paktu i zainteresowani wejściem

27.12.2021 10:33
To nie Rosja będzie decydować o tym, kogo do swoich szeregów przyjmie NATO, tylko członkowie paktu oraz państwo, które będzie kandydatem - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Wyraził jednocześnie zadowolenie, że ma dojść do spotkania rady NATO-Rosja.

MSZ: Polska pozostanie solidarna z narodem białoruskim

27.12.2021 14:48
Polska pozostanie solidarna z narodem białoruskim, wraz z nim będzie zabiegać o poszanowanie jego woli dokonania demokratycznych przemian i wraz z nim będzie działać na rzecz rozwoju niepodległego białoruskiego państwa - oświadczyło w poniedziałek polskie MSZ.