Redakcja Polska

Tragiczne losy dzieci deportowanych na Wschód w cyklu filmów dokumentalnych

11.02.2022 13:30
Historie najmłodszych ofiar masowej deportacji ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego przedstawia cykl przygotowany przez dziennikarzy Polskiego Radia – Edytę Poźniak i Olafa Ważyńskiego.
Audio
  • Cykl filmów "Dzieci Syberii" ukazuje losy najmłodszych ofiar deportacji w głąb ZSRR - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Polscy zesłańcy w ZSRR w 1941 roku
Polscy zesłańcy w ZSRR w 1941 rokuWikipedia/domena publiczna

Filmy przedstawiają losy sześciu osób, które były zesłane w różnych deportacjach. Po wyjściu Armii Andersa do Iranu trafiały one na wszystkie kontynenty. Ich historie udało się pokazać na podstawie autentycznych pamiętników, dokumentów, materiałów i listów.

Cykl „Dzieci Syberii” pokazuje losy Haliny Babińskiej, Walentyny Grycuk, Franciszki Peter Maziak, Juliana Płowego, Teresy Szejbal i Jana Roj Wojciechowskiego. Obrazują one tragedię całego pokolenia, dzieci, którym zabrano rodzinę, dzieciństwo, dom, szkołę i w wielu przypadkach przyszłość. Jak zaznacza Edyta Poźniak film przedstawia niezwykle cenne fragmenty między innymi kronik zgromadzonych w Instytucie Sikorskiego w Londynie. Prezentowane też są wcześniej niepublikowane w polskich mediach materiały z British Pathe. - Widzimy na nich zapisy z lat czterdziestych, ukazują poruszające obrazy uchodźców. Panował tam głód i choroby. Patrzymy też w oczy dzieci, dowiadując się jak ich ciężkie losy ukształtowały potem te społeczności – dodaje autorka cyklu.

Współautor filmów Olaf Ważyński spędził dziesiątki godzin na przeszukiwaniu archiwów filmowych i fotograficznych. - Dzięki filmom z zasobów Instytutu Sikorskiego w Londynie i British Pathe w naszych produkcjach można zobaczyć realia życia Polaków w obozach zorganizowanych dla nich w Persji, Indiach i Afryce. W archiwach nowozelandzkich natomiast znalazłem unikatowy film pokazujący podróż polskich dzieci z Wellington do obozu w Pahiatua. Wykorzystaliśmy też wiele zdjęć udostępnionych nam przez Fundację Kresy-Syberia - wyjaśniał dziennikarz.

Pomysłodawca serii filmów i przedstawiciel Fundacji Edukacja dla Pokoleń Michał Stępniewski mówi, że zobrazowanie losów tych osób to pokłosie jego spotkań z przedstawicielami Polonii w Nowej Zelandii. Rozmawiał tam ze starszymi osobami, które należały do grupy ponad 700 polskich dzieci. Po tułaczce z żołnierzami armii Andersa, znalazły one bezpieczne schronienie w obozie w Pahiatua.

Pierwsza masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego miała miejsce 82 lata temu w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku - była ona największa i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar. Szacuje się, że w ramach czterech zsyłek deportowano ze wschodnich obszarów II RP m.in. na daleką północ, na Syberię  i do Kazachstanu 1 300 000 Polaków. Zginął co trzeci wywieziony.

Cykl filmów "Dzieci Syberii" można obejrzeć na zintegrowanej platformie edukacyjnej Ministerstwa Edukacji i Nauki

https://zpe.gov.pl/kzd?query=dzieci+syberii&lang=pl&order.

Patronem medialnym cyklu filmów "Dzieci Syberii" jest Program I Polskiego Radia, producentem - Fundacja Edukacja dla Pokoleń, a patronem Ambasador Anna Maria Anders. Patronami Honorowymi cyklu są kardynał Kazimierz Nycz - metropolita warszawski oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Przy produkcji współpracowali: Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

IAR/ep

 

 

82 lata temu rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Wschód

10.02.2022 16:46
82 lata temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Tego dnia w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Wielu umarło w drodze, tysiące nie wróciły do kraju.

Członkowie hiszpańskiej grupy rekonstrukcyjnej „Poland First to Fight” odznaczeni Medalami Wojska Polskiego

11.02.2022 13:45
Przewodniczący hiszpańskiego stowarzyszenia historyczno-kulturalnego „Poland First to Fight” Alberto Trujillo Gomez oraz dwóch innych członków tej organizacji Santiago de la Pena Salinas i Tomas Cortes Cascon zostali odznaczeni w czwartek Brązowymi Medalami Wojska Polskiego.