Redakcja Polska

Członkowie hiszpańskiej grupy rekonstrukcyjnej „Poland First to Fight” odznaczeni Medalami Wojska Polskiego

11.02.2022 13:45
Przewodniczący hiszpańskiego stowarzyszenia historyczno-kulturalnego „Poland First to Fight” Alberto Trujillo Gomez oraz dwóch innych członków tej organizacji Santiago de la Pena Salinas i Tomas Cortes Cascon zostali odznaczeni w czwartek Brązowymi Medalami Wojska Polskiego.
Flagi Hiszpanii
Flagi HiszpaniiWangkun Jia/Shutterstock

Odznaczenia zostały nadane przez ministra obrony narodowej na wniosek attache wojskowego ambasady RP w Madrycie pułkownika Roberta Tkaczyka. Mają na celu uhonorowanie cudzoziemców lub obywateli polskich mieszkających za granicą, którzy swoją działalnością szczególnie zasłużyli się m.in. w popularyzacji dziejów i tradycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej.

"Odznaczenie Wojska Polskiego to dla mnie wielki zaszczyt, największe wydarzenie w moim życiu po ślubie i urodzeniu się dzieci - powiedział wzruszony Trujillo Gomez w rozmowie z PAP. – Stowarzyszenie to nie jest tylko moje hobby, ale mój obowiązek upowszechniania historii, która nie jest w Hiszpanii dobrze znana”.

"Stowarzyszenie "Poland First to Fight" wnosi znaczący wkład w popularyzowaniu w Hiszpanii rzetelnych informacji o historii Polski z okresu pierwszej połowy XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem heroicznej postawy Polaków w czasie II wojny światowej - powiedziała charge d'affaires a.i. Karina Węgrzynowska.

Hiszpańskie stowarzyszenie „Poland First to Fight” zostało założone w 2008 roku przez jej obecnego przewodniczącego, mieszkańca Madrytu i pasjonata historii Polski, Alberto Trujillo. Organizacja informuje na swoim portalu, że jej celem jest „propagowanie i upowszechnianie historii i kultury narodu polskiego okresu od 1918 roku do zakończenia II wojny światowej, czyli czasu, kiedy Polska zmierzyła się z dwiema najokrutniejszymi i najkrwawszymi ideologiami w historii”.

Według Kariny Węgrzynowskiej, stowarzyszenie przynosi znaczące korzyści w zakresie promowania historii i kultury Polski wśród obywateli Hiszpanii. "Wiarygodności i oryginalności w przedsięwzięciach organizacji dodaje fakt, że jej członkowie nie są rodzinnie związani z Polską, ale są autentycznymi fascynatami prawdy historycznej; ich aktywność wynika ze szczerego zamiłowania do spraw polskich” - powiedziała.

Dyrektor Instytutu Polski w Madrycie Gabriela Słowińska podkreśliła, że „Polska docenia tych, którzy upowszechniają tradycje i szacunek do munduru obrońców polskiej niepodległości”. „Działalność odznaczonych członków hiszpańskiej społeczności jest szczególnie cenna, gdyż potrafią oni wyjaśnić swoim rodakom zawiłą niekiedy polską historię w sposób dla nich zrozumiały” - powiedziała.

„Jako grupa rekonstrukcyjna, bierzemy udział w inscenizacjach historycznych w różnych miastach Hiszpanii i Polski - powiedział Trujillo Gomez. - Członkowie stowarzyszenia przy różnych okazjach wcielają się w rolę polskich żołnierzy, walczących partyzantów czy ludność cywilną, odtwarzając z dbałością o szczegóły i prawdę historyczną batalistyczne sceny z historii Polski”.

Podkreślił, że od czasu poznania historii Polski odkłamuje „różne antypolskie tezy zawarte w niektórych hiszpańskich dziennikach albo książkach, publikując prostujące teksty lub organizując konferencje”.


PAP/ho


"Przypominają dawne układy historyczne". Prof. Engels o działaniach Niemiec ws. Ukrainy

08.02.2022 10:41
Belgijski historyk prof. David Engels powiedział, że "niemiecka postawa wobec kryzysu rosyjsko-ukraińskiego wyrasta z problematycznych motywacji i może wydawać się wielu obserwatorom z zewnątrz równie zawodna, co obłudna". - Ponadto mimowolnie przypomina dawne układy historyczne - dodał badacz.

"Wszystkie dzieci maharadży" – powieść o losach polskich dzieci, które podczas wojny znalazły schronienie w Indiach

08.02.2022 17:02
W 1942 r. w wiosce Balachadi polskimi dziećmi, głównie sierotami, które wraz z Armią Andersa opuściły ZSRR i trafiły do Indii, zaopiekował się książę Jam Saheb Digvijay Sinhji.

Arsenał z czasów II wojny światowej na terenie budowy w Sopocie

09.02.2022 14:11
Dwa pociski rakietowe, 9 wyrzutni rakiet, kilka min przeciwpiechotnych, granaty, kilkanaście karabinów, ponad 500 sztuk amunicji oraz kilkadziesiąt kostek trotylu zabezpieczyli, a następnie zneutralizowali saperzy z Rozewia. Arsenał został znaleziony na terenie budowy przy al. Niepodległości w Sopocie.

82 lata temu rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Wschód

10.02.2022 16:46
82 lata temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Tego dnia w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Wielu umarło w drodze, tysiące nie wróciły do kraju.