Redakcja Polska

Otwarcie wyremontowanego Domu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Edynburgu

10.06.2022 17:38
Uroczyste otwarcie wyremontowanego Domu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Edynburgu uświetnił swoją obecnością ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Audio
  • Rozmowa Katarzyny Semaan z prezesem Domu Polskich Kombatantów w Edynburgu, Markiem Straczyńskim [posłuchaj]
Profesor Piotr Wilczek, ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Łukasz Lutostański, konsul generalny RP w Edynburgu, z polskimi harcerzami przed Domem Kombatanta
Profesor Piotr Wilczek, ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Łukasz Lutostański, konsul generalny RP w Edynburgu, z polskimi harcerzami przed Domem KombatantaFoto: Twitter/AmbWilczek

Profesor Piotr Wilczek, przebywał w tym czasie z pierwszą oficjalną wizytą w Szkocji. Uroczystość rozpoczęła się od przecięcia wstęgi przez Ambasadora RP oraz Konsula Generalnego RP, Łukasza Lutostańskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji polonijnych z różnych części Szkocji (starszej i młodszej Polonii), w tym z większości z 23 polskich szkół sobotnich, przedstawiciele mediów polonijnych, organizacji pomocowych oraz tych promujących polską kulturę w Szkocji, w tym prowadzącego działalność od ponad 40 lat Szkocko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Do SPK przybyli również polscy przedstawiciele środowisk akademickich w Szkocji oraz harcerze. Po przemówieniach ambasadora Piotra Wilczka, prezesa Domu SPK w Edynburgu pana Marka Straczyńskiego oraz pani Barbary Orłowskiej z SPK Limited w Londynie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego przedstawiającego historię powstania Domu SPK w stolicy Szkocji.

Budynek Domu SPK Edynburg został zakupiony w roku 1948 ze składek polskich żołnierzy, którzy pozostali w Szkocji po II wojnie światowej. Był jednym z bardziej aktywnych ośrodków promujących polską historię i kulturę wśród środowisk żołnierskich i ich potomków.

Częstym bywalcem Domu SPK był mieszkający w Edynburgu gen. Stanisław Maczek oraz przedstawiciele Rządu RP na Uchodźstwie, w tym m.in. Prezydent Stanisław Ostrowski, a także córka marszałka Józefa Piłsudskiego, dr Wanda Piłsudska.

Na terenie budynku SPK od 1949 roku zajęcia prowadziła Polska Szkoła Sobotnia. W budynku działalność prowadził również Polski Zespół Pieśni i Tańca "Ojczyzna", Rada Stowarzyszeń Polonijnych w Szkocji, Związek Kobiet, Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne, Scottish-Polish Society wspierane przez wnuczkę Sir Waltera Scotta oraz odbywały się zbiórki drużyn harcerskich prowadzących działalność w Szkocji.

Więcej o historii Domu Kombatanta w Edynburgu w rozmowie Katarzyny Semaan, z jego aktualnym prezesem Markiem Straczyńskim


Źródło: Konsulat Generalny RP w Edynburgu/ks

"To ważny dzień dla PFN i Polski". W Waszyngtonie otwarto Muzeum Ofiar Komunizmu

09.06.2022 12:00
Muzeum Ofiar Komunizmu zlokalizowane jest w centrum stolicy USA i upamiętnia 100 milionów ofiar tego totalitarnego systemu. Powstanie muzeum było możliwe dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.

Wiedeńska wystawa „Broken Dreams. Dziennik wojenny z ukraińskiego schronu” Hélène Litorelle

10.06.2022 16:47
Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Republice Austrii zorganizował 9 czerwca wernisaż wystawy «Broken Dreams. War diary from the Ukrainian shelter» ukraińskiej artystki i projektantki mody Hélène Litorelle.