Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki o raporcie na temat reparacji: jest porażający

02.08.2022 16:21
- Pierwszego września przedstawimy porażający raport odnośnie strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej. Od naszej decyzji politycznej będzie zależało, w jakim okresie po tej dacie przedstawimy kolejne kroki - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Zniszczona Warszawa, zdjęcie z 1945 roku
Zniszczona Warszawa, zdjęcie z 1945 rokuNAC

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas konferencji prasowej był pytany, czy bezpośrednio po zaprezentowaniu raportu odnośnie reparacji wojennych od Niemiec, Polska rozpocznie procedurę uzyskania kwoty zawartej w raporcie. Według wcześniejszych zapowiedzi raport dotyczący strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej i wysokości odszkodowania dla Polski od Niemiec zostanie opublikowany 1 września.

- Pierwszego września przedstawimy rzeczywiście raport, nad którym parę lat pracował zespół znakomitych profesorów, zresztą z różnych dziedzin - demografów, ekonomistów, historyków, historyków gospodarczych, statystyków. Przedstawimy wielki zakres strat materialnych i majątkowych, których Polska doznała. Od naszej decyzji politycznej będzie zależało w jakim okresie po tej dacie przedstawimy również kolejne kroki tego dotyczące - odpowiedział szef rządu.

Premier dodał, że "parę razy" czytał powyższy raport. - Jest on rzeczywiście porażający - podkreślił. - Pokazuje to, co powinno być dawno pokazane i co wszyscy powinni sobie uświadomić - dodał Morawiecki.

Kompleksowy raport

Raport dotyczący reparacji został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 roku - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Zespół, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, przygotowywał raport dotyczący strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej i wysokości odszkodowania dla Polski od Niemiec.

W połowie sierpnia Morawiecki pytany w Boronowie (woj. śląskie) przypomniał o przygotowywanym kompleksowym raporcie, który ma pokazać zakres nie tylko niemieckich zbrodni wojennych z okresu II wojny światowej, ale także wyrządzonych zniszczeń. Szef rządu przekazał wówczas, że raport tłumaczony jest obecnie na kilka języków. Morawiecki zauważył, że Polska była wśród krajów, które zdecydowanie najmocniej ucierpiały w wyniku II wojny światowej, a otrzymała praktycznie "śladowe, minimalne środki jako odszkodowanie". - Trudno to nawet nazwać odszkodowaniem - ocenił wówczas premier.


IAR/PAP/dad

Ukraińskie wojsko chwali skuteczność i prostotę obsługi polskich zestawów rakietowych Piorun

02.08.2022 14:02
Wojsko Polskie dostanie więcej przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w czerwcu podpisał dokumenty, na podstawie których Mesko dostarczy 3,5 tysiąca pocisków oraz 600 mechanizmów startowych.

Niemieckie media: w Rosji zmniejsza się wydobycie gazu, to skutek odcięcia dostaw do Europy

02.08.2022 13:58
Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku. Pomimo zwiększenia eksportu do Chin o prawie 61 proc., wydobycie spadło o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To skutek odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do Europy - informuje we wtorek niemiecki portal RND.

Kontrofensywa ukraińskich wojsk w obwodzie chersońskim. Do tej pory wyzwolono 53 miejscowości

02.08.2022 15:09
W wyniku kontrofensywy ukraińskich wojsk wyzwolono już 53 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu kraju, lecz ich mieszkańcy powinni wstrzymać się z powrotem do domów ze względu na ciągłe rosyjskie ostrzały - powiadomił we wtorek p.o. szefa władz Chersońszczyzny Dmytro Butrij, cytowany przez agencję UNIAN.