Redakcja Polska

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów. Zostaną beatyfikowani

17.12.2022 13:31
Papież Franciszek przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów, która została zamordowana przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Oznacza to, że rodzina zostanie beatyfikowana.
Audio
  • Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wiktoria i Józef Ulmowie ze swoimi dziećmi
Wiktoria i Józef Ulmowie ze swoimi dziećmiInstytut Pamięci Narodowej

Rodzina Ulmów - Wiktoria, Józef i ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone - została zamordowana w Markowej w marcu 1944 roku. Wiktoria Ulma w chwili śmierci była w zaawansowanej ciąży. Rodzina przez ponad półtora roku ukrywała ośmioro żydowskich sąsiadów, rodzinę Goldmanów. Ich proces beatyfikacyjny rozpoczął się 19 lat temu. Od ponad pięciu lat toczy się w Watykanie.

Decyzja papieża oznacza, że wraz z rodzicami beatyfikowane zostaną również ich dzieci. Jak się oczekuje, beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w przyszłym roku na terenie archidiecezji przemyskiej. Papież zatwierdził również dekrety o heroiczności cnót dwóch polskich księży Aleksandra Woźnego i Ignacego Posadzego.

Bohaterstwo Ulmów

W 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów - z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Wiosną 1944 roku rodzina została zadenuncjowana przez Włodzimierza Lesia, posterunkowego granatowej policji w Łańcucie, który wcześniej zagarnął majątek rodziny Goldmanów. 24 marca o świcie niemieccy żandarmi wdarli się do domu Ulmów. Zastrzelili ukrywających się tam Żydów, a następnie wyprowadzili przed dom Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię w dziewiątym miesiącu ciąży oraz ich dzieci. Małżonków zastrzelono na oczach dzieci, które zginęły zaraz potem. Najstarsza z rodzeństwa - Stanisława - miała osiem lat, najmłodsza - Maria - półtora roku.

Niemcy zagrabili gospodarstwo Ulmów oraz mienie należące do zamordowanych Żydów. Rodzina Ulmów została pogrzebana w zbiorowej mogile. Krótko potem, mimo zakazu Niemców, kilku mężczyzn z Markowej wydobyło zwłoki i umieściło je w osobnych trumnach. Po wojnie szczątki ekshumowano i pochowano na cmentarzu parafialnym.

W 1995 roku małżeństwo Ulmów zostało pośmiertnie odznaczone przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W 2010 prezydent Lech Kaczyński uhonorował ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 2016 roku w Markowej działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Placówka gromadzi dokumenty i pamiątki dotyczące niesienia pomocy ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich, a także organizuje uroczystości rocznicowe.


IAR/dad

W Krzywym Rogu na Ukrainie spod gruzów po rosyjskim ostrzale wydobyto ciało 1,5-rocznego dziecka

17.12.2022 10:13
Spod gruzów budynku mieszkalnego trafionego w piątek rosyjską rakietą wydobyto ciało czwartej ofiary śmiertelnej – półtorarocznego chłopczyka. Wcześniej informowano o śmierci w ostrzale jego rodziców oraz jeszcze jednej osoby.

W całej Ukrainie alarm lotniczy z powodu wylotu MiG-31K z lotniska na Białorusi

17.12.2022 11:53
W sobotę przed południem w całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Przyczyna to wylot z białoruskiego lotniska w Maczuliszczach myśliwców MiG-31K. Mogą one, według Rosjan, przenosić rakiety Kindżał, których deklarowany zasięg to 2 tys. km.

Kolejny pakiet sankcji na Rosję. Wołodymyr Zełenski wdzięczny UE, ale podkreśla: "presję trzeba zwiększyć"

17.12.2022 12:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował przywódcom Unii Europejskiej za wprowadzenie dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji. W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych ukraiński przywódca podkreślił, że należy stale zwiększać presję na władze w Moskwie, by jak najszybciej zakończyć wojnę.