Redakcja Polska

W Warszawie wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę Instytutu Pileckiego

15.05.2023 14:06
Z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, w centrum Warszawy zakopano kapsułę czasu i wmurowano kamień węgielny pod budynek Instytutu Pileckiego. Instytut działa od sześciu lat, ale do tej pory nie miał własnej siedziby.
Audio
  • Z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, w centrum Warszawy zakopano kapsułę czasu i wmurowano kamień węgielny pod budynek Instytutu Pileckiego. Instytut działa od sześciu lat, ale do tej pory nie miał własnej siedziby. Materiał przygotowała Martyna Szymczakowska (IAR)
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (P) oraz dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin (L) podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego oraz kapsuły czasu w fundamenty nowej siedziby Instytutu Pileckiego w Warszawie
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (P) oraz dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin (L) podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego oraz kapsuły czasu w fundamenty nowej siedziby Instytutu Pileckiego w WarszawiePAP/Paweł Supernak

Instytut od sześciu lat prowadzi działalność naukową, edukacyjną, archiwalną i społeczną, ale do tej pory nie miał swojego gmachu. Uczestniczący w wydarzeniu minister kultury Piotr Gliński powiedział, że w nowej siedzibie będzie mógł dalej szerzyć wiedzę o totalitaryzmach - niemieckim i sowieckim. Wicepremier Gliński powiedział, że w nowej siedzibie będzie mógł dalej szerzyć wiedzę o totalitaryzmach - niemieckim i sowieckim. - Porządna instytucja naukowa musi mieć odpowiednią infrastrukturę, żeby mogła rozwijać normalną działalność w normalnym państwie, które dba o swoje interesy. Taka jest misja Instytutu Pileckiego - dbanie o interesy Polski w obszarze historycznym, a także prawda historyczna, bo ona wciąż nie była odkrywana, nie była prezentowana - dodał Piotr Gliński.

Sześciokondygnacyjna siedziba Instytutu będzie mieć wiele funkcji - dodała dyrektor placówki - Magdalena Gawin. - Na poziomie 0 będzie sala wielofunkcyjna. I tutaj będzie wręczenie medalu Virtus et Fraternitas, który wręcza Prezydent RP na wniosek Instytutu. Ale tutaj będzie też mnóstwo inicjatyw dotyczących architektury naszego miasta, prelekcji. Tutaj będą też przyjeżdżali naukowcy z zagranicy - powiedziała Magdalena Gawin.

Budynek ma być oddany do użytku w przyszłym roku.

IAR/dad

Macron po spotkaniu z Zełenskim w Paryżu zapowiada kolejne wsparcie militarne dla Ukrainy

15.05.2023 12:06
Francja wyszkoli i wyposaży kilka ukraińskich batalionów w "dziesiątki" pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów - ogłosili w nocy z niedzieli na poniedziałek prezydenci Francji i Ukrainy Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski po trzygodzinnej kolacji w Pałacu Elizejskim.

"Nic o Ukrainie bez Ukrainy". Von der Leyen jednoznacznie o planie pokojowym Zełenskiego

15.05.2023 13:22
Nic o Ukrainie bez Ukrainy - podkreśliła w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapewniła o pełnym poparciu dla planu pokojowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów szczytu G7 w tym tygodniu w Japonii - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.