Redakcja Polska

Niemieccy posłowie otrzymali polski raport o stratach wojennych

09.06.2023 14:06
Do wszystkich deputowanych w Bundestagu został dostarczony list wraz raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45; niebawem raport trafi do deputowanych w Bundesracie - przekazał w piątek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz MularczykTT/@arekmularczyk

Arkadiusz Mularczyk poinformował o sprawie w mediach społecznościowych. - Czekamy na pozytywne reakcje, jesteśmy gotowi z Niemcami (do) konstruktywnego dialogu - podkreślił.

Ambasada RP w Berlinie wysłała raport o polskich stratach wojennych do niemieckich parlamentarzystów wraz z listem przewodnim Mularczyka, który podkreślał w nim, że ma nadzieję, iż raport stanie się punktem wyjścia do rozmów i dyskusji na forum właściwych komisji oraz grup niemieckiego parlamentu.

Arkadiusz Mularczyk powiedział w ubiegłym tygodniu, że raporty były kolportowane do wszystkich parlamentarzystów niemieckich za pośrednictwem ich biur poselskich. - Po Bundestagu planujemy kolejne akcje, wysyłanie raportów do Bundesratu i najważniejszych niemieckich mediów" - powiedział Mularczyk. - Jesteśmy w procesie dużej akcji informacyjnej na terenie Niemiec - dodał. Zaznaczył, że "musimy dać czas naszym partnerom w Unii na zapoznanie się z raportem i później podejmiemy kolejną próbę dialogu".

List dołączony do raportu

W dołączonym do raportu liście Mularczyk m.in. przypomina o stratach Polski podczas II wojnie światowej i o tym, że w wyniku pięcioletnich prac przygotowano raport, szacujący te straty na ponad 6 bln 220 mld zł. Zwraca też uwagę, że Niemcy wypłaciły odszkodowania za straty wojenne 70 krajom, natomiast "Polska mimo poniesienia ogromnych strat osobowych i majątkowych została pominięta".

- Zarówno pozostający przy życiu obywatele polscy, którzy pamiętają okrucieństwa II wojny światowej, jak i rodziny, nie mogą zaakceptować faktu braku naprawienia szkód wyrządzonych przez Niemcy w czasie II wojny światowej - zaznaczył wiceszef MSZ.

Arkadiusz Mularczyk liczy na dialog

W liście podkreślił też, że liczy na otwarcie dialogu w sprawie odszkodowań. - Mamy nadzieję, że raport stanie się punktem wyjścia do rozmów i dyskusji na forum właściwych komisji i grup niemieckiego parlamentu - zaznaczył. Dodał, że jako pełnomocnik polskiego rządu do tych spraw jest gotów do spotkań i rozmów na różnych forach.

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.


PAP/IAR/dad

Na ekrany kin wszedł film dokumentalny o rodzinie Ulmów - "Historia jednej zbrodni"

09.06.2023 10:57
Na ekrany kin wchodzi film dokumentalny "Historia jednej zbrodni" w reżyserii Mariusza Pilisa. Obraz powstał na kanwie historii rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów zamordowanych w 1944 roku za ratowanie dwóch żydowskich rodzin. Ukazuje historie niemieckich żandarmów, którzy dokonali zbrodni.

Skandaliczny wpis polityk AfD. Sugeruje, że polskie ziemie należą do Niemiec

09.06.2023 11:49
Rzecznik jednej z największych partii politycznych w Niemczech AfD skomentowała wyniki sondażowe jej ugrupowania. Określiła swoje ugrupowanie jako najpopularniejsze w Niemczech Środkowych. Problem polega na tym, że sugeruje to iż tereny należące do Polski to jej zdaniem także ziemie niemieckie.

Szef MSZ zadowolony z wyboru Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. "Ogromny sukces"

09.06.2023 13:13
Wybór do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ to ogromny sukces Polski; Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju - podkreślił w piątek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.