Redakcja Polska

60 lat temu Wrocław zaatakowała czarna ospa

15.07.2023 17:15
15 lipca 1963 roku wybuchła we Wrocławiu epidemia czarnej ospy. Miasto zostało na kilka tygodni odcięte od reszty kraju. Blokada Wrocławia trwała 95 dni. Był to ostatni przypadek czarnej ospy, jaki odnotowano w Polsce. 
Ograniczenie wjazdu do Wrocławia podczas epidemii w 1963 roku
Ograniczenie wjazdu do Wrocławia podczas epidemii w 1963 rokuWikipedia/domena publiczna

- Ubrani byliśmy w stroje ochronne, podwójne fartuchy, rękawiczki gumowe, maski, czepki, specjalne buty - wspominał jeden z lekarzy. 15 lipca 1963 roku wybuchła we Wrocławiu epidemia czarnej ospy.

Początkowo lekarze nie byli w stanie właściwie zdiagnozować choroby. Wysypkę, która pojawiała się na ciele osób zarażonych, przypisywano ospie wietrznej. Tymczasem okazało się, że była to czarna ospa. Przywiózł ją do Polski nasz rodak powracający z Indii. W sumie zachorowało 99 osób, z czego 7 zmarło.


Posłuchaj
02:54 Przypadek czarnej ospy - rozm. z lekarzem.mp3 Przypadek czarnej ospy - fragm. arch. aud. z cyklu "Muzyka i Aktualności". (PR, 30.10.1963)

 

Złe rozpoznanie

Pierwszą śmiertelną ofiarą epidemii we Wrocławiu była pielęgniarka, córka salowej, która sprzątała izolatkę chorego z Indii. Kobieta miała lekką odmianę ospy prawdziwej. Początkowo stwierdzono u niej ospę wietrzną. Dość szybko wyzdrowiała. Natomiast poważne objawy wystąpiły u jej córki. Lekarze sądzili, że zapadła ona na białaczkę o niespotykanie gwałtownym przebiegu. Następnym chorym był syn salowej. Zachorował też lekarz, u którego salowa szukała porady. Mijały dni, wirus się rozprzestrzeniał, a wciąż brakowało właściwej diagnozy.

Dopiero półtora miesiąca po pierwszych zachorowaniach, 15 lipca 1963 roku, we Wrocławiu ogłoszono stan pogotowia przeciwepidemiologicznego.

Wybuch epidemii

- Najwięcej zgłoszeń było pod koniec pierwszego tygodnia od ujawnienia epidemii: około 60 przypadków na dobę. Konsultantów było trzech, nie spaliśmy praktycznie w ogóle przez 12 dni - mówił dr Andrzej Ochlewski, bohater archiwalnego reportażu "Alarm dla miasta odwołany" nadanego w Polskim Radiu 28 listopada 1963 roku. Jego autorkami były Helena Małachowska i Jadwiga Skotnicka.


Posłuchaj
17:22 Alarm dla miasta odwołany - rep.mp3 "Alarm dla miasta odwołany" - reportaż Heleny Małachowskiej i Jadwigi Skotnickiej. (PR, 28.11.1963)

 

Autorki audycji dotarły też do dr Alicji Surowiec. - 17 lipca zgłosiłam się normalnie do szpitala na swój 24-godzinny dyżur - wspominała dr Alicja Surowiec. - Początkowo nic nie wskazywało na dalszy rozwój wypadków. W godzinach popołudniowych zawiadomiono mnie, że mam pojechać do pałacyku w Szczodrem, gdzie organizowano szpital dla chorych, u których stwierdzono ospę. Wieczorem wyjechaliśmy. Tam zastałam tylko jedną pielęgniarkę i jedną salową. Ze sobą zabrałam dwie pielęgniarki i dwie salowe.

Dr Alicja Surowiec spędziła z chorymi 95 dni.

Blokada Wrocławia

Walka z epidemią zaczęła się od zamknięcia trzech szpitali, które stały się ogniskami choroby. Władze Wrocławia wspólnie z ministerstwem zdrowia podjęły decyzję o wprowadzeniu szczególnych rygorów w mieście: przymusowej kwarantannie, przymusowej izolacji osób podejrzanych o kontakty z zarażonym, leczeniu w zamkniętych szpitalach ospowych, obowiązkowych szczepieniach pod groźbą odpowiedzialności karnej. Tym, którzy nie chcieli podporządkować się wprowadzonym przepisom, groziły wysokie grzywny, a nawet więzienie. Stworzono też karne izolatki dla awanturników i buntowników.

- Musieliśmy zabezpieczyć dojście kogokolwiek do szpitala, więc zostały zamknięte wszystkie bramy, później została zorganizowana obstawa milicyjna - opowiadała dr Alicja Surowiec. - W miarę, jak przybywało pacjentów, zaczęło nam brakować miejsc. Wtedy wpadłam na pomysł, żeby w ogrodzie rozstawić wojskowe namioty.

Odwołanie alarmu

Blokada Wrocławia trwała 95 dni. Została odwołana 19 września 1963 roku. Był to ostatni przypadek czarnej ospy, jaki odnotowano w Polsce. Na kanwie ówczesnych wydarzeń powstały m.in. książka "Żołnierze grzechu" Andrzeja Ziemiańskiego oraz film fabularny Romana Załuskiego pt. "Zaraza".

Jak przebiegała dramatyczna walka z czarną ospą we Wrocławiu 50 lat temu? - posłuchaj archiwalnego reportażu Heleny Małachowskiej i Jadwigi Skotnickiej.


PolskieRadio.pl/dad

Na Polach Grunwaldu inscenizacja wielkiej bitwy. Rycerze walczyli także z upałem

15.07.2023 19:47
Na Polach Grunwaldu odbyła się w sobotę inscenizacja bitwy z 1410 roku. Rekonstruktorzy musieli walczyć nie tylko z rycerzami z wrogich chorągwi, ale przede wszystkim z potwornym upałem.

90. rocznica katastrofy lotniczej litewskich lotników w Polsce. Mieli rozsławiać niepodległość Litwy

16.07.2023 15:56
90 lat temu, 15 lipca 1933 roku, dwaj litewscy piloci wystartowali z Nowego Jorku i w drodze do Kowna przelecieli nad Atlantykiem. Rozbili się w lesie koło wsi Pszczelnik pod Myśliborzem, który wtedy znajdował się na terytorium Niemiec. W uroczystości wziął udział także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Prezydent Andrzej Duda mówił podczas uroczystości w Pszczelniku, w rocznicę 90. rocznicy katastrofy lotniczej litewskich lotników, że Litwa jest dziś niepodległym krajem także dzięki heroicznemu czynowi Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa.

90 lat temu rozpoczęto nadawanie audycji "Wesoła Lwowska Fala"

16.07.2023 17:19
"Wesoła Fala na masztach gra. I w wszystkich miastach o Lwowie gra, młodości piosnkę, humoru funt, niesie wam hasło: że śmiech to grunt!". 90 lat temu, 16 lipca 1933 r., rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie rozpoczęła nadawanie audycji "Wesoła Lwowska Fala".