Redakcja Polska

"Miłość istnieje zawsze" - to hasło tegorocznych obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

28.07.2023 12:13
Warszawa jak co roku o tej porze przygotowuje się do tego ważnego wydarzenia. 1 sierpnia odbędą się m.in. koncerty, spektakl teatralny, spotkania z powstańcami i ich rodzinami.
Audio
  • Warszawa przygotowuje się do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pomnik Powstańców Warszawskich w Warszawie
Pomnik Powstańców Warszawskich w WarszawieFoto: Shutterstock

W najważniejszych miejscach pamięci zostaną złożone kwiaty. Środowisko wodniaków organizuje coroczny rejs po Wiśle, a jego uczestnicy o godzinie W złożą na rzece wieniec. Hasło obchodów - "Miłość istnieje zawsze – wolność łączy" - to nawiązanie do słynnego zdjęcia, które przedstawia powstańczy ślub państwa Biegów. - Razem przeżyli potem 75 lat – przypomina dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

Powstańcy i władze stolicy jak co roku podpisali apel w sprawie godnego uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zastępca Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz powiedział, że dla uczestników powstania ważna jest pamięć międzypokoleniowa. Stąd prośba do warszawiaków o zatrzymanie się 1 sierpnia o godzinie 17 na ulicach miasta.

W apelu podpisanym przez władze Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy AK czytamy: "1 sierpnia o godz. 17 zawyją syreny, miasto w godzinę +W+ zatrzyma się na symboliczną minutę w geście najwyższego szacunku i pamięci o Powstaniu. Apelujemy: zatrzymajcie się w samochodach, przystańcie na chwilę na chodnikach i na ścieżkach rowerowych, bądźmy razem w tym niezwykłym momencie”.

IAR/ep

 


"Moje serce w Warszawie". Płyta nagrana z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

15.07.2023 10:00
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało singiel i teledysk zespołu Sorry Boys promujący album "Moje serce w Warszawie".

W Białymstoku spoczną doczesne szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego 

27.07.2023 16:15
26 sierpnia w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, Dowódca Brygady Kawalerii "Białystok", przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego po latach emigracji spocznie na polskiej ziemi.

25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych polskich poetów

28.07.2023 12:30
Autor między innymi cykli poetyckich "Pan Cogito" i "Raport z oblężonego Miasta", a także zbioru esejów "Barbarzyńca w ogrodzie" zmarł 28 lipca 1998 roku.