Redakcja Polska

79 lat temu, po 63 dniach walk, upadło Powstanie Warszawskie

02.10.2023 12:34
Bez pomocy sojuszników, przy obojętności Armii Czerwonej stojącej po drugiej strony Wisły, w związku z brakiem broni, amunicji i żywności Warszawa musiała się poddać po 63 dniach walk.
Audio
  • 79 lat temu upadło Powstanie Warszawskie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Budynek Muzeum Powstania Warszawskiego
Budynek Muzeum Powstania Warszawskiego PAP/Albert Zawada

- Dowódcy powstania zakładali, że wkrótce po jego wybuchu do Warszawy wkroczą wojska radzieckie i pomogą pokonać Niemców w stolicy. Tak się jednak nie stało, dlatego Powstanie od początku nie miało szans na powodzenie - mówi historyk Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Alianci przeprowadzali zrzuty zaopatrzenia nad Warszawę, były jednak one niewystarczające. Stalin nie zgodził się też na korzystanie przez zachodnie samoloty z lotnisk Armii Czerwonej, dlatego loty nad polską stolicę były bardzo niebezpieczne i wiązały się z licznymi stratami. - Stalin rękami Niemców chciał zniszczyć polski ruch oporu, który nie zgodziłby się na komunistyczne rządy w Polsce. Przez dwa miesiące walk alianci nie zmusili ZSRR do pomocy Powstaniu, które trwało po drugiej stronie Wisły – tłumaczy historyk dr Szymon Niedziela. Niemcy zdecydowali się na zupełne zniszczenie Warszawy oraz zamordowanie lub wypędzenie jej mieszkańców. Jak podkreśla dr Niedziela, miało być to nie tylko zniszczenie miasta ale i całego narodu.

2 października o godzinie 5-tej rano nastąpiło zawieszenie broni. Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, został zawarty w nocy z 2 na 3 października w kwaterze generała SS Ericha von dem Bacha w Ożarowie koło Warszawy. Podpisali go przedstawiciele Komendy Głównej AK: pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i podpułkownik Zygmunt Dobrowolski "Zyndram".

Powstanie trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. Upadło po 63 dniach. Zginęło w nim od 150 do 180 tysięcy osób, w tym od 15 do 18 tysięcy żołnierzy. Po zakończeniu walk Powstańcy Warszawscy trafili do niewoli a około pół miliona mieszkańców Warszawy zostało wypędzonych z miasta. Jednocześnie specjalne oddziały niemieckie rozpoczęły systematyczny rabunek oraz niszczenie miasta, które trwały do końca 1944 roku. Szacuje się, że w trakcie powstania oraz po jego zakończeniu zniszczeniu uległo około 80% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

IAR/ep

„Wolność ’44” – najnowsza książka Agnieszki Cubały o Powstaniu Warszawskim

30.07.2023 11:52
Z myślą o odzyskaniu wolności Powstańcy Warszawscy 1 sierpnia 1944 r. chwycili za broń. Nie chcieli otrzymać wolności w podarunku, by wraz z „prezentem” nie narzucono im warunków  sprzecznych z interesami państwa i narodu.

"Zryw po latach upokorzeń". Powstańcy wspominają moment wybuchu walk z Niemcami

01.08.2023 13:21
Chęć odwetu za lata niemieckiej okupacji, ale też obawa o skalę przelanej krwi - tak moment wybuchu Powstania Warszawskiego wspominają w rozmowach z Polskim Radiem jego weterani.

Warszawiacy zaśpiewali "(nie)zakazane piosenki" w rocznicę wybuchu powstania

02.08.2023 09:46
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, mieszkańcy Warszawy przy wsparciu profesjonalnych muzyków zaśpiewali powstańcze pieśni. W strugach deszczu na placu Piłsudskiego wybrzmiały m.in. utwory: "Warszawa, moja Warszawo", Sanitariuszka Małgorzatka", oraz "Pałacyk Michla".

Wernisaż wystawy "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet" w Muzeum Powstania Warszawskiego

03.08.2023 13:56
Kobiety w czasie walk powstańczych były przede wszystkim łączniczkami i sanitariuszkami, ale gasiły też pożary, budowały barykady, odkopywały ludzi spod gruzów, czasem walczyły z bronią w ręku.

W Instytucie Polskim na Węgrzech otwarto wystawę plakatów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu

04.08.2023 11:16
W Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie miał miejsce wernisaż wystawy plakatów Wojciecha Korkucia, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu.