Redakcja Polska

Bożonarodzeniowe spotkanie dawnych opozycjonistów i kombatantów oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów

16.12.2023 14:54
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk spotkał się z Działaczami Opozycji Antykomunistycznej i Osobami Represjonowanymi z powodów politycznych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Do Warszawy przyjechali przedstawiciele opozycji antykomunistycznej z całego kraju.
Spotkanie z kombatantami i opozycjonistami w Warszawie
Spotkanie z kombatantami i opozycjonistami w WarszawieFot.: Facebook/UDSKiOR

Jak powiedział Jan Józef Kasprzyk, to coroczne, wyjątkowe spotkanie, podczas którego wyrażana jest wdzięczność działaczom opozycji antykomunistycznej. - Postaciom, które walczyły i nie brakło im odwagi w latach 60., 70. i 80. walczyły z reżimem komunistycznym. Już w innej formie niż weterani walk o niepodległość, którzy walczyli z bronią w ręku. Walczyli inaczej, ale walczyli o to samo. Walczyli o wolną, niepodległą, solidarną Polskę - dodał Jan Józef Kasprzyk.

Opozycjonista antykomunistyczny Tadeusz Kłapyta w czasie stanu wojennego, mimo zakazu, fotografował protesty i strajki. Dzisiaj wspomina, jak zakończyła się jego misja. - 30 stycznia 1982 roku fotografowałem sceny, walki pod Komitetem Wojewódzkim. Dorwali mnie umundurowani funkcjonariusze. Trafiłem przed oblicze kolegium do spraw wykroczeń. Dostałem 30 dni aresztu bez zamiennika, które odsiedziałem w Starogardzie Gdańskim - dodał Tadeusz Kłapyta.

Po wyjściu z więzienia stracił pracę, a nie mogąc znaleźć innej, zdecydował się na powrót do w rodzinne strony, do Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie mieszka do dzisiaj.

W trakcie spotkanie Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Pro Patria i Pro Bono Poloniae zasłużonym dla kultywowania pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej.


IAR/dad

40 lat od aresztowania młodych słowackich katolików na granicy z Polską

15.12.2023 13:05
13 grudnia w historycznym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Bratysławie odbyło się spotkanie upamiętniające wyjątkową rocznicę. 40 lat temu, w grudniu 1983 r. na granicy z Polską zostało aresztowanych trzech młodych Słowaków- Branislav Borovský, Alojz Gabaj oraz Tomáš Konc. Powodem ich aresztowania był fakt, że w plecakach przenosili przez "zieloną granicę" z Polski do Czechosłowacji książki religijne. 

Ponad 8 tys. osób z Ukrainy wzięło udział w programie "Uniwersytet dla Ukrainy"

15.12.2023 18:46
Ponad 8 tysięcy obywateli Ukrainy wzięło udział w programie "Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy". Program był skierowany do osób, które przyjechały do Polski po 24 lutego 2022 roku.