Redakcja Polska

Poczta Polska wydała kartę pocztową upamiętniającą Danutę Szaflarską

06.02.2024 11:48
Do sprzedaży trafił karta pocztowa emisji "Danuta Szaflarska (1915–2017)". "To nie tylko cenny walor filatelistyczny, ale także sentymentalna pamiątka dla miłośników talentu filmowego i teatralnego tej wybitnej artystki" - zaznaczono w komunikacie prasowym.
Okolicznościowa kartka
Okolicznościowa kartkaŹródło: Poczta Polska

Projekt karty autorstwa Joanny Fleszar-Haspert prezentuje czarno-biały kadr z filmu "Skarb" z 1948 r., w którym Danuta Szaflarska odegrała główną rolę. Na stronie adresowej znajduje się ujmująca fotografia en face artystki, która jednocześnie stanowi znak opłaty pocztowej. Okolicznościowy datownik zawiera znak graficzny w formie ozdobnej gwiazdy oraz informacje o dacie i miejscu wprowadzenia do obiegu - 06.02.2024, Piwniczna-Zdrój.

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 r. w Kosarzyskach. Po ukończeniu studiów w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie, zadebiutowała na deskach wileńskiego Teatru na Pohulance w 1939 r. W okresie wojny zaangażowała się w działalność teatru konspiracyjnego. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką, dostarczała listy oraz meldunki do Komendy Głównej Armii Krajowej.

Jej kariera filmowa rozpoczęła się w 1946 r. rolą Haliny Tokarskiej w pierwszym polskim powojennym pełnometrażowym filmie "Zakazane Piosenki" Leonarda Buczkowskiego. Wystąpiła m.in. w komedii "Skarb", w "Diabłach, diabłach" oraz w "Nic", za co zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Szczególnie doceniono ją za rolę w obrazie "Pora umierać", który zdobył liczne wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach, potwierdzając status artystki jako jednej z najbardziej utalentowanych aktorek polskiego kina.

Danuta Szaflarska odnosiła sukcesy zarówno na scenie, zawodowo związana była m.in. z Teatrem Współczesnym, Teatrem Narodowym i Teatrem Dramatycznym w Warszawie, jak i na ekranie, występując w telewizyjnych serialach, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.

Ostatni raz wystąpiła publicznie w wieku 102 lat. W uznaniu jej wybitnych zasług dla kultury, uhonorowano ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała również Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". "Danuta Szaflarska pozostawiła niezatarte ślady w polskiej kulturze, będąc jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata filmowego i teatralnego" - podkreślono w przesłanym komunikacie.


IAR/PAP/dad

Muzeum Auschwitz: nowy projekt edukacyjny dla młodzieży z Europy

04.02.2024 14:47
Nowy projekt edukacyjny: "Auschwitz - Pamięci Europy - Pamięć Europejska" przygotowało Muzeum Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego placówki podał w komunikacie, jest on skierowany do grup młodzieży z zagranicy, które będą odwiedzały miejsce pamięci.

Adam Błaszkiewicz zwycięzcą plebiscytu "Kuriera Wileńskiego" Polak Roku 2023

04.02.2024 16:05
Adam Błaszkiewicz, dyrektor polskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, aktywny działacz społeczny zaangażowany m.in. w działalność harcerską i opiekę nad cmentarzem Rossa został zwycięzcą plebiscytu "Polak Roku 2023". Gala podsumowująca konkurs zorganizowany przez "Kurier Wileński" odbyła się w niedzielę w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

"Oto syn Twój, oto Matka twoja". Wystawa ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

05.02.2024 14:33
Wystawa to ok. 50 prac artystów, którzy zinterpretowali scenę opisaną w Ewangelii świętego Jana. Wystawa jest efektem Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, które odbyły się w Castel Gandolfo - kolejny raz w cieniu wojny na Ukrainie.