Redakcja Polska

Adam Błaszkiewicz zwycięzcą plebiscytu "Kuriera Wileńskiego" Polak Roku 2023

04.02.2024 16:05
Adam Błaszkiewicz, dyrektor polskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, aktywny działacz społeczny zaangażowany m.in. w działalność harcerską i opiekę nad cmentarzem Rossa został zwycięzcą plebiscytu "Polak Roku 2023". Gala podsumowująca konkurs zorganizowany przez "Kurier Wileński" odbyła się w niedzielę w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Audio
  • Z Adamem Błaszkiewiczem, dyrektorem polskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, Polakiem Roku 2023, rozmawia Kamil Zalewski [posłuchaj]
Adam Błaszkiewicz
Adam BłaszkiewiczZ rzut ekranu/wilno.tvp.pl

- Jest to ważne wyróżnienie dla mnie i dla tych, z którymi pracuję - dla nauczycieli oraz uczniów 27 promocji, które opuściły nasze gimnazjum. Bez tego otoczenia niewiele bym zdziałał - powiedział  laureat.

- Adam Błaszkiewicz to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawanych postaci na Wileńszczyźnie. Osoba zasłużona dla polskiej oświaty, czyli sprawy fundamentalnej dla społeczności polskiej na Litwie - przekazał Robert Mickiewicz, redaktor naczelny polskiego dziennika "Kurier Wileński".

Dyrektor gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, którym kieruje laureat konkursu, jest pierwszą placówką z polskim językiem nauczania, wybudowaną na Litwie od podstaw, w większości ze składek społecznych, tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1990 r.

Adam Błaszkiewicz osobiście był zaangażowany w budowanie i powstawanie gimnazjum. Dzisiaj jest to najlepsza szkoła wśród polskich szkół na Wileńszczyźnie. Placówka należy też do grona najlepszych gimnazjów w kraju. W krajowym rankingu 350 gimnazjów, które na Litwie kończą się maturą, szkoła Jana Pawła II od lat znajduje się w pierwszej 50. - Czasami udaje się nam trafić nawet do pierwszej dziesiątki - podkreśla dyrektor.

Społecznik oddany polskim sprawom

Adam Błaszkiewicz ukończył matematykę na Uniwersytecie Wileńskim. Jest nie tylko pedagogiem i administratorem szkoły, ale też społecznikiem oddanym sprawom polskim na Wileńszczyźnie. Od prawie 30 lat jest instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, przez wiele lat był jego przewodniczącym. Aktywnie działa w Społecznym Komitecie Opieki nad Starą Rossą. Od 2012 roku jest członkiem zarządu Litewsko-Polskiej Fundacji im. Jerzego Giedroycia.

- Wszystkie te działalności wspomagają się nawzajem i służą wychowaniu młodzieży - mówi laureat. Jak zaznacza, jeśli chce się być dobrym wychowawcą trzeba świecić przykładem, a nie da się tego zrobić bez zaangażowania.

Plebiscyt "Polak Roku"

Organizowany od 26 lat plebiscyt "Polak Roku" ma na celu uhonorowanie osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla polskości na Litwie i przyczyniły się do promowania dobrego imienia Polaków w litewskim społeczeństwie.

Zgodnie z regulaminem plebiscytu, o tym, kto zwycięża w konkursie, decydują czytelnicy "Kuriera Wileńskiego", którzy oddają swój głos na jednego z 10 zgłoszonych kandydatów oraz kapituła konkursu.


IAR/PAP/dad

Hojny 32. Finał WOŚP w USA. Dziesiątki tysięcy dolarów od Polonii

29.01.2024 14:18
Polonia amerykańska, która uczestniczyła w weekend w 32. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) zgromadziła na jej cel w stanach Nowy Jork, New Jersey, Connecticut oraz Illinois dziesiątki tysięcy dolarów. Nie policzono jeszcze kwot z puszek kwestarskich.

Paryska pracownia Marii Skłodowskiej-Curie zostanie przeniesiona, a nie zburzona

31.01.2024 15:21
Paryski budynek, w którym mieściło się laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie zostanie przeniesiony, a nie zburzony - powiadomiła w środę francuska minister kultury Rachida Dati.

Instytut Polski w Wilnie rozpoczął promowanie polskiej literatury w mediach społecznościowych

01.02.2024 09:33
Instytut Polski w Wilnie rozpoczął promocję polskiej literatury za pomocą nagrań zamieszczanych w mediach społecznościowych. W ten sposób chce dotrzeć do młodszych odbiorców, aby zachęcić ich do odwiedzania biblioteki działającej przy tej instytucji.