Redakcja Polska

82 lata temu powstała Armia Krajowa - największa podziemna armia w okupowanej Europie

14.02.2024 12:10
Armia Krajowa została utworzona z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w konspiracyjną organizację wojskową działającą na terenie Polski. Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski.  
Audio
  • 82. rocznica utworzenia Armii Krajowej - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie  obchody 77 rocznicy powstania AK
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie – obchody 77 rocznicy powstania AKFoto: Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Armia Krajowa została utworzona 14 lutego 1942 roku, rozkaz podpisał Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał Władysław Sikorskiego. Dowódcą AK został generał Stefan Rowecki "Grot". Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zbrojny zryw nie przyniósł jednak oczekiwanej wolności.

Armia Krajowa przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry, formą jej działania był też wywiad i propaganda. Skupiała około 200 organizacji wojskowych. Szacuje się, że z początkiem 1944 roku AK liczyła około 300 tysięcy żołnierzy. W działalność byli zaangażowani ludzie pracujący w wielu zawodach i pochodzący z różnych grup społecznych.

Podziemna armia została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku przez generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka". W sytuacji zajmowania Polski przez okupanta sowieckiego, byłym żołnierzom AK polecono wówczas prowadzenie dalszej działalności "w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą". W latach 1945-1947 część z nich nadal prowadziła działalność niepodległościową, między innymi w konspiracyjnych organizacjach: "Nie", Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj oraz Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość".

Szacuje się, że w różnych walkach z okupantem zginęło 100 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, a około 50 tysięcy zostało wywiezionych do Związku Radzieckiego i uwięzionych. Tych, którzy pozostali w Polsce, prześladowano przez cały okres stalinowski.

Członków AK oraz innych organizacji zbrojnych podporządkowanych w czasie II wojny światowej legalnemu rządowi RP na emigracji zrzesza dziś Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

IAR/ep

Prof. Marco Patricelli: pracujemy nad wielkim filmem o rotmistrzu Pileckim

22.08.2023 12:04
Prof. Marco Patricelli, autor książki „Ochotnik” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, na podstawie której powstanie amerykański film, powiedział, że „Pilecki powinien stać się tak samo znany na świecie jak (Oskar) Schindler, bowiem zasługuje na to jako ochotnik, bohater, postać wręcz symboliczna”.

80 lat temu AK wykonała wyrok śmierci na niemieckim zbrodniarzu Auguście Kretschmannie

24.09.2023 09:14
80 lat temu, 24 września 1943 roku, na warszawskim Powiślu oddział Kedywu KG AK dowodzony przez Stanisława Jastrzębskiego "Kopcia" wykonał wyrok śmierci na zastępcy niemieckiego komendanta obozu przy ul. Gęsiej SS-Hauptscharführerze, Auguście Kretschmannie.

79 lat temu, po 63 dniach walk, upadło Powstanie Warszawskie

02.10.2023 12:34
Bez pomocy sojuszników, przy obojętności Armii Czerwonej stojącej po drugiej strony Wisły, w związku z brakiem broni, amunicji i żywności Warszawa musiała się poddać po 63 dniach walk.

Legendarna pieśń "Czerwone maki na Monte Cassino" i historia jej pierwszego wykonawcy

17.01.2024 20:36
Ukazało się drugie wydanie książki dr Bogumiły Żongołłowicz poświęconej Gwidonowi Boruckiemu, żołnierzowi i artyście, pierwszemu wykonawcy legendarnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wydawcą jest Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie. Jest to wydanie poprawione i uzupełnione. Książka ma też inny układ graficzny, który powstał we współpracy z Zuzanną Lipińską, rysowniczką i graficzką, tworzącą w Wielkiej Brytanii.