Redakcja Polska

Polsko-włoska historia walk o niepodległość w 19. wieku – wystawa w Muzeum Niepodległości

14.03.2024 13:47
Muzeum Niepodległości, wspólnie z Warszawskim Towarzystwem Dante Alighieri, zaprasza na wystawę „Viva La Polonia! Braterstwo Narodów w Powstaniu Styczniowym”, poświęconą polsko-włoskiemu braterstwu broni.
Audio
  • Wystawa "Viva la Polonia" w Muzeum Niepodległości w Warszawie - rozmowa z Karolem Paolicellim [posłuchaj]
Karol Paolicelli w studiu PRdZ
Karol Paolicelli w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Ekspozycja w warszawskim Muzeum Niepodległości upamiętnia Włochów, którzy podczas Powstania Styczniowego byli więźniami Cytadeli Warszawskiej. Ich losy były przykładem braterstwa Włochów i Polaków w XIX wiecznej walce o niepodległość.

Autorzy wystawy - Warszawskie Towarzystwo Dante Alighieri - odtwarzają wydarzenia wspólnej historii Włochów i Polaków, którzy od czasów napoleońskich walczyli o niepodległość. W powstaniach przeciwko okupantowi Włosi i Polacy razem walczyli najpierw na Półwyspie Apenińskim, a następnie nad Wisłą. We Włoszech z ochotniczą armią Giuseppe Garibaldiego, w trzech wojnach niepodległościowych, walczyli dzielni polscy oficerowie.

Wystawa przypomina również bohaterską postać pułkownika Francesco Nullo, który był członkiem Sztabu Generalnego Legionów Garibaldiego. Zebrał on VIII Brygadę Garibaldiego i potajemnie przedostał się do Galicji, gdzie na polach bitew stawił czoła Kozakom na żołdzie cara Rosji. Zginął 5 maja 1863 roku na polu bitwy w lesie pod Krzykawką. Ci, którzy w tej bitwie ocalili życie, zostali uwięzieni w Cytadeli Warszawskiej, a następnie zesłani na Syberię. Z Ligii Cudzoziemskiej, po amnestii 1866 r., pozostało przy życiu niewielu świadków, którzy opowiadali o zesłaniu na Syberię jako o bardzo tragicznym doświadczeniu.

Wystawa „Viva La Polonia! Braterstwo Narodów w Powstaniu Styczniowym” w Muzeum Niepodległości w Warszawie potrwa od 13 do 17 marca.

Z Karolem Paolicellim z Towarzystwa Dante Alighieri w Warszawie o polsko-włoskiej wspólnej XIX-wiecznej historii rozmawia Ewa Plisiecka.

Włochy: ukazała się książka o misiu Wojtku, towarzyszącym żołnierzom 2 Korpusu Polskiego

18.04.2023 14:15
Tuż przed przypadająca w piątek 78. rocznicą wyzwolenia Bolonii przez 2. Korpus Polski generała Władysława Andersa we Włoszech ukazała się książka dla dzieci i młodzieży o towarzyszącym żołnierzom misiu Wojtku. O publikacji tej poinformował dziennik „La Repubblica” podkreślając, że historia niedźwiedzia syryjskiego, adoptowanego przez polskich żołnierzy jest niebywała.

Włochy: recital chopinowski z okazji 10-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Polski w Umbrii

23.07.2023 14:00
Recital chopinowski w Gubbio we Włoszech uświetnił w sobotę 10-lecie działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Polski w Umbrii. W kościele świętego Dominika w średniowiecznym miasteczku wystąpił pianista Giovanni Auletta.