Redakcja Polska

Centrum Weterana będzie współpracować z Muzeum Powstania Warszawskiego

10.06.2024 14:52
Weterani współczesnych misji polskiego wojska będą traktowani tak samo, jak uczestnicy walk z czasu drugiej wojny światowej. Stanie się tak m.in. dzięki porozumieniu, jakie podpisało Centrum Weterana z Muzeum Powstania Warszawskiego. Dokument podpisali dziś przed południem podpułkownik Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, oraz Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pierwszych kilkuset weteranów odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego już pod koniec lipca
Pierwszych kilkuset weteranów odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego już pod koniec lipcaShutterstock.com/Stanisław Tokarski

- Chcemy, aby weterani biorący udział w misjach zagranicznych naszego wojska czuli się tak, jak amerykańscy weterani - powiedział po podpisaniu porozumienia dyrektor Jan Ołdakowski. Dodał, że muzeum zależy na stworzeniu dla weteranów domowej atmosfery i poczucia docenienia. Weterani będą wchodzić do muzeum za darmo, w mundurach.

Pierwszych kilkuset weteranów odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego już pod koniec lipca, w przeddzień uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu walk o Warszawę w 1944 roku. Dyrektor Centrum Weterana, podpułkownik Katarzyna Rzadkowska uważa, że będzie to symboliczne wydarzenie. Pułkownik Rzadkowska wyraziła nadzieję, że inne instytucje kultury wezmą przykład z Muzeum Powstania Warszawskiego i w podobny sposób okażą szacunek i uznanie osobom, które w imieniu Polski wykonywały zadania poza jej granicami.

Centrum Weterana działa od dziesięciu lat. Głównym zadaniem instytucji jest integracja środowiska weteranów oraz wspieranie osób, które brały udział w misjach wojskowych i potrzebują pomocy medycznej lub prawnej.

Status weterana ma w Polsce około 30 tysięcy osób, w tym weterana-poszkodowanego około 850.


IAR/dad

Modułowy Pistolet Samopowtarzalny - innowacyjna propozycja "Łucznika"

09.06.2024 10:30
Radomska Fabryka Broni "Łucznik" przygotowuje się na rynkową premierę nowoczesnego, polskiego pistoletu MPS.

110 lat temu w zamku w Pszczynie zapadały decyzje kluczowe dla Europy

09.06.2024 09:35
- Tutaj podjęto decyzję o totalnej wojnie podwodnej na morzach i oceanach. Stąd wyszedł "Telegram Zimmermanna", który był jedną z przyczyn przystąpienia Stanów Zjednoczonych do pierwszej wojny światowej. W Pszczynie spisano "Akt 5 listopada", opublikowany później w Warszawie – powiedział  dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie Maciej Kluss.

Białoruskie firmy i zakłady produkują celowniki dla rosyjskich wojsk pancernych i FSB

10.06.2024 13:39
33 białoruskie firmy i zakłady remontują, modernizują i produkują celowniki dla rosyjskich wojsk pancernych i oddziałów specjalnych FSB. Białoruska grupa monitoringu Bieł Pol opublikowała rezultaty swojego dochodzenia na temat poparcia przez reżim Aleksandra Łukaszenki rosyjskiej inwazji na Ukrainę.