Redakcja Polska

60 lat temu rozpoczęła się budowa muru berlińskiego

12.08.2021 12:37
Mur dzielący Berlin Wschodni od Zachodniego, symbol podziału Niemiec oraz Europy na dwa bloki, zaczęto wznosić w nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku.
Audio
  • 60 lat temu rozpoczęła się budowa muru berlińskiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnedomena publiczna

Podejmując decyzję o budowie muru w 1961 roku, władze NRD chciały postawić tamę narastającej fali ucieczek jej mieszkańców. Dwa pasma umocnień o wysokości ponad trzech metrów podzieliły Berlin na długości 45 kilometrów. Przez następne lata ściana była umacniana po stronie wschodniej, otaczana zasiekami, systemem strażnic oraz czujników laserowych. Mur wraz z odcinkiem otaczającym zachodnią część miasta, liczył 155 kilometrów. Według różnych źródeł, podczas próby przekroczenia muru berlińskiego, zginęło od 136 do około 250 osób.

Granica pomiędzy NRD i RFN, której część tworzył mur berliński, została otwarta 9 listopada 1989 roku, po tym, jak tłumy berlińczyków z zachodniej i wschodniej części miasta przerwały mur. Do jego obalenia doszło na fali zmian dokonujących się w państwach socjalistycznych, głównie transformacji ustrojowej w Polsce. Zburzenie muru stało się symboliczną datą upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowej. Było też początkiem procesu zjednoczenia obu państw niemieckich.

W Berlinie, który został stolicą po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, pozostawiono nieliczne fragmenty muru, dla uczczenia pamięci ofiar reżimu, a także jako atrakcję turystyczną. Takim miejscem jest Galeria East Side w okolicy Dworca Wschodniego, znanego jako Ostbahnhof. Na fragmencie muru berlińskiego o długości 1300 metrów powstała galeria-pomnik dla wolności, stworzona przez artystów z całego świata. Jest tam ponad sto obrazów - graffiti, które można oglądać na świeżym powietrzu.

IAR/ep

 

 

BBC ujawnia skalę misji rosyjskich najemników w Libii. Padają oskarżenia o ludobójstwo

12.08.2021 10:44
Dziennikarskie śledztwo BBC ujawniło skalę działań tajnej rosyjskiej grupy najemników w wojnie domowej w Libii. Jak wynika z dochodzenia, tak zwana Grupa Wagnera miała dokonywać przerażających zbrodni wojennych. Cenne informacje udało się pozyskać w tablecie zgubionym przez jednego z najemników.

Polonijne spotkania w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul

12.08.2021 12:50
W pierwszym tygodniu sierpnia Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie odbyła podróż po stanie Rio Grande do Sul. To najbardziej wysunięty na południe stan Brazylii i po stanie Parana, najbardziej polonijny ze wszystkich jej stanów.

20. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP "Dwa Teatry" - we wrześniu w Zamościu

12.08.2021 12:18
Tegoroczny 20. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP "Dwa Teatry" odbędzie się od 17 do 20 września w Zamościu. Festiwal "Dwa Teatry" powraca po dwuletniej przerwie. Odbędzie się w Zamościu, gdzie czuje się esencję polskości - powiedział prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.