Redakcja Polska

Określenie "polskie obozy koncentracyjne" w reportażu CNN. Jest protest ambasadora RP

12.04.2022 12:16
W reportażu amerykańskiej telewizji CNN z Polski pojawiło się określenie "polskie obozy koncentracyjne". Przeciwko użyciu tego sformułowania zaprotestował na Twitterze ambasador RP w USA Marek Magierowski. Słowa mają znaczenie - podkreślił we wtorek dyplomata.
Majdanek - zdjęcie ilustracyjne
Majdanek - zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com

"Nie istniały żadne „polskie obozy koncentracyjne”. Były to niemieckie nazistowskie obozy w Polsce, znajdującej się pod niemiecką okupacją. Nie określalibyście Buczy mianem „ukraińskiej masakry” lub Srebrenicy mianem „bośniackiej masakry”, prawda?" - zwrócił uwagę Magierowski.

Tzw. wadliwe kody pamięci, czyli odniesienia do rzekomych "polskich obozów koncentracyjnych" podczas II wojny światowej, regularnie pojawiają się w mediach na całym świecie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP prowadzi monitoring tego rodzaju incydentów i podejmuje właściwe działania w tym względzie na szczeblu dyplomatycznym.


PAP/dad 

Rosjanie w Mariupolu mogli wykorzystać broń chemiczną

12.04.2022 09:53
Rosyjskie wojsko wykorzystało w poniedziałek wieczorem przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom w Mariupolu trującą substancję nieznanego pochodzenia - poinformował pułk Azow. Według niego substancję zrzucono z drona.

Rosja stała się "krainą orków". Rosyjscy internauci wstydzą się za swój kraj

12.04.2022 11:26
Część rosyjskich i zagranicznych internautów nazywa Rosję „krainą orków”. To odwołanie do potworów ślepo wykonujących rozkazy swoich mocodawców, zaczerpnięte z powieści Johna Tolkiena. Potwierdzeniem takiej oceny są między innymi fotografie publikowane przez Rosjan, którzy wyrażają poparcie dla Władimira Putina i działań rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy.

Raport komisji smoleńskiej. Mateusz Morawiecki: wnioski zostały wyciągnięte we właściwy sposób

12.04.2022 12:11
- Raport podkomisji szeroko pokazał, jak przebiegała katastrofa w Smoleńsku. Liczę, że prokuratura przedstawi swoją wersję i doprowadzi do aktów oskarżenia - powiedział podczas wystąpienia premier Mateusz Morawiecki.