Redakcja Polska

Spuścizna po Kazimierzu Świtalskim w Archiwum Akt Nowych

15.09.2022 19:00
Do Archiwum Akt Nowych w Warszawie trafiły dokumenty premiera II Rzeczypospolitej - Kazimierza Świtalskiego. Na zbiór składają się oryginalne notatki z prowadzonych spotkań, zapisy rozmów najważniejszych osób w państwie, korespondencja i unikatowe dokumenty dotyczące wojny polsko-bolszewickiej.
Józef Piłsudski ze współpracownikami
Józef Piłsudski ze współpracownikamiNarodowe Archiwum Cyfrowe

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak powiedział, że wśród zbioru są również dokumenty, które uważano za zaginione. "[Do zbioru] trafiły zaginione fragmenty diariusza premiera Kazimierza Świtalskiego oraz fragmenty korespondencji ważnych polityków II Rzeczypospolitej obozu piłsudczykowskiego. Są również notatki i opracowania, które były w posiadaniu Kazimierza Świtalskiego" - dodał dyrektor Olczak.

Dokumenty do Archiwum Akt Nowych przekazał historyk profesor Włodzimierz Suleja, autor między innymi biografii Józefa Piłsudskiego.

Zastępczyni naczelnego dyrektora Archiwum Państwowych Lucyna Harc powiedziała, że to niezwykle ważny gest. "Każda spuścizna pochodząca ze zbiorów prywatnych, a przekazana do zasobów publicznych, w tym wypadku do Archiwów Państwowych, a konkretniej do Archiwum Akt Nowych, to wzbogacenie możliwości prowadzenia badań przez historyków. Zbiory prywatne pozostają w zasadzie poza tym obiegiem naukowym" - dodała.

Dokumenty po Kazimierzu Świtalskim są także między innymi w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie, w Bibliotece Narodowej i Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

W ciągu najbliższych miesięcy Archiwum Akt Nowych przekaże plan opracowanie fragmentów diariusza premiera II RP i wydania go w jednej części.


IAR/ho


Polska przekaże Rosji kolejne wnioski ws. zrabowanych dzieł kultury. Rusza kampania "Puste ramy"

14.09.2022 13:55
- Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej - poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Zapewnił, że Polska nigdy nie przestanie poszukiwać i odzyskiwać zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk: uchwała ws. reparacji wzmocni pozycję rządu

14.09.2022 14:33
Sejmowa komisja spraw zagranicznych pracuje nad projektem uchwały w sprawie dochodzenia przez Polskę reparacji za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Został przygotowany przez posłów PiS.

"Jest w fazie zaawansowanych przygotowań". Wiceszef MSZ o nocie dyplomatycznej ws. reparacji

15.09.2022 16:15
- Oficjalna nota dyplomatyczna do Niemiec w sprawie reparacji jest w fazie zaawansowanych przygotowań. Termin jej złożenia to kwestia tygodni - mówił w Sejmie wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.