Redakcja Polska

"Jest w fazie zaawansowanych przygotowań". Wiceszef MSZ o nocie dyplomatycznej ws. reparacji

15.09.2022 16:15
- Oficjalna nota dyplomatyczna do Niemiec w sprawie reparacji jest w fazie zaawansowanych przygotowań. Termin jej złożenia to kwestia tygodni - mówił w Sejmie wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, rzecznik rządu Piotr Mueller oraz wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk na sali plenarnej podczas posiedzenia Sejmu w Warszawie
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, rzecznik rządu Piotr Mueller oraz wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk na sali plenarnej podczas posiedzenia Sejmu w WarszawiePAP/Radek Pietruszka

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przedstawił w czwartek w Sejmie informację w sprawie dochodzenia reparacji wojennych od Niemiec z tytułu strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej.

Wiceminister wskazał, że przedstawiony niedawno raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej daje rządowi silne narzędzie i pozwoli zrealizować polityczną decyzję ws. oficjalnego dochodzenia roszczeń od Niemiec.

Przypomniał, że na początku września raport został przekazany niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską, a 12 września - niemieckiej wiceminister spraw zagranicznej.

Szynkowski vel Sęk mówił też, że rząd prowadzi działania informacyjne do niemieckiej opinii publicznej o skali zbrodni z II wojny światowej. Jako przykład podał wywiady premiera Mateusza Morawieckiego oraz kierownictwa MSZ dla niemieckich mediów.

Nota w fazie "zaawansowanych przygotowań" 

Jak podkreślił, w fazie "zaawansowanych przygotowań" jest oficjalna nota dyplomatyczna do Niemiec. - Termin złożenia tej noty dyplomatycznej to raczej kwestia tygodni niż miesięcy. Nie będzie to na pewno termin odległy - zapowiedział.

Szynkowski vel Sęk mówił, że odpowiedzialność Niemiec za II wojnę światową nie została zrealizowana w warstwie faktycznej, a w warstwie prawnej nie wygasła. - Nie ma żadnego dokumentu o mocy prawnej, który mógłby świadczyć o tym, że Polska zrzekła się reparacji czy odszkodowań, czy te odszkodowania na jakiejkolwiek innej podstawie prawnej wygasły - podkreślił. Wskazał przy tym, że Niemcy nie zawarły z Polską traktatu czy umowy bilateralnej, która by tę kwestię rozwiązywała.

Podkreślił też, że jednostronne oświadczenie Rady Ministrów PRL z 1953 r. ma istotne wady prawne, dlatego powoływanie się na nie jest nietrafne. Szynkowski vel Sęk wyliczał, że ten dokument został przyjęty przez Radę Państwa, czyli organ nieuprawniony, z inicjatywy i pod naciskiem ZSRR. Wiceminister zwrócił też uwagę, że dokument ten mógł zostać sfabrykowany, ponieważ w protokołach nie ma śladu o tym posiedzeniu i przyjęciu uchwały. - Ten quasi-dokument mówił o zrzeczeniu się roszczeń w stosunku do NRD, nie do całego państwa niemieckiego - dodał.


PAP/dad

W Wilnie rozpoczynają się obrady Rady Polonii Świata

15.09.2022 12:40
W Wilnie rozpoczyna się dzisiaj spotkanie Rady Polonii Świata. Rada jest federacją organizacji zrzeszających naszych rodaków mieszkających poza granicami Polski w celu reprezentowania ich wspólnych interesów.

Parlament Europejski zdecydował: Unia przekaże Ukrainie 5 miliardów euro

15.09.2022 13:44
Jest ostateczna zgoda Parlamentu Europejskiego na przekazanie Ukrainie 5 miliardów euro bardzo tanich pożyczek. Za głosowało 534 europosłów, przeciw było 30, wstrzymało się 26. W najbliższy wtorek formalnie zaakceptują te decyzję unijni ministrowie.

Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. "To wiadomość także dla Polski"

15.09.2022 13:57
Rosyjskie ataki rakietowe na obiekty infrastruktury krytycznej, w tym elektrownie, mają przestraszyć Ukraińców przed chłodną zimą oraz m.in. podważyć zdolność Ukrainy do przesyłania prądu do Polski - ocenia ukraiński politolog Jewhen Mahda. Dodaje, że Rosja właśnie otrzymała cios, który jest początkiem jej upadku.