Redakcja Polska

Muzeum Podlaskie szuka pamiątek związanych z bł. księdzem Popiełuszką i jego czasami

05.11.2022 11:34
Pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką i czasami, w których żył - szuka i zachęca do przekazywania Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Pamiątki znajdą się w muzeum ks. Popiełuszki, które powstaje w jego rodzinnej wsi, w Okopach na Podlasiu.
38 lat temu odnaleziono ciało błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki
38 lat temu odnaleziono ciało błogosławionego księdza Jerzego PopiełuszkiArchiwum IPN

Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-84), kapelan Solidarności, urodził się w Okopach koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. W Okopach ma powstać Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego. Inicjatorem jego powstania jest Fundacja "Dobro" rodziny Popiełuszków.

List intencyjny ws. upamiętnienia w Okopach ks. Jerzego fundacja i muzeum podpisały w połowie 2020 roku. W tym roku natomiast w lipcu podpisały porozumienie ws. utworzenia muzeum, a we wrześniu fundacja przekazała muzeum działkę, na terenie której ma powstać instytucja. Jest też gotowy projekt architektoniczny.

Muzeum w Okopach - jak podaje Muzeum Podlaskie - ma opowiadać o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki, jego męczeńskiej śmierci i percepcji idei "Zło dobrem zwyciężaj". Ekspozycja przybliży zwiedzającym także rozwój kultu kapłana oraz pamięć o nim i rolę, jaką odegrała jego spuścizna duchowa.

Apel o przekazywanie pamiątek

Muzeum Podlaskie rozpoczęło gromadzenie i badanie materiałów związanych z ks. Jerzym, które znajdą się w placówce w Okopach. Zaapelowało też do wszystkich o przekazywanie pamiątek związanych z nim i czasami, w których żył.

Zalążek kolekcji tworzą pamiątki zebrane i przekazane przez Fundację "Dobro" rodziny Popiełuszków, ale też materiały, które udało się pozyskać muzeum w ramach projektu związanego ze zbieraniem pamiątek, a dofinansowanego przez ministerstwo kultury - powiedziała PAP koordynatorka projektu dr Ewa Rogalewska z Muzeum Podlaskiego.

Wymieniła, że to m.in. kazania, dokumenty czy fotografie, a także rodzinne pamiątki. Zwróciła uwagę, że udało się pozyskać zdjęcia fotografów związanych z regionem: Jerzego Szóstki, Artura Radeckiego czy Piotra Sawickiego, które będą pokazane w przyszłym muzeum. To także pamiątki i informacje w drukach tzw. drugiego obiegu z lat 80., czy też artykuły prasowe oraz m.in. kalendarze i znaczki pocztowe wydawane po śmierci ks. Popiełuszki. "To obiekty, które w jakimś stopniu są już w budowanej kolekcji, ale nadal są potrzebne i ich poszukujemy" - powiedziała Rogalewska.

Przedmioty z epoki poszukiwane

Muzeum szuka też przedmiotów z epoki, czyli z lat 80. XX wieku, bo - jak zaznaczyła Rogalewska - to też jest bardzo cenne. "A jeśli mówimy o terenie, z którego ks. Jerzy pochodził, to mamy nadzieję, że może przybędą do zbioru muzeum np. etnograficzne obiekty, które w tamtych czasach były używane" - powiedział. Dodała, że rodzina ks. Jerzego była rodziną rolników, a jego dzieciństwo przypadło na lata 50. i liczy, że właśnie z tego okresu znajdą się np. meble czy sprzęty.

Muzeum prosi, aby osoby, które mają pamiątki i chciałyby je przekazać, kontaktowały się z instytucją mailowo lub telefonicznie.

Część zebranych przez Muzeum Podlaskie obiektów, przede wszystkim zdjęć, znajduje się na plenerowej wystawie, którą do końca roku można oglądać w centrum Białegostoku przed siedzibą muzeum w Ratuszu.

Kapelan Solidarności 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. W 2010. r. został beatyfikowany.


PAP/dad

10 lat członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej

05.11.2022 09:00
Polskie firmy i instytuty naukowe wzięły aktywny udział w ponad 80 misjach zorganizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. W tym roku mija 10 lat od wejścia naszego kraju w struktury tej organizacji.

Lublin: miejscowi Ukraińcy uczcili pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej

04.11.2022 17:45
Lubelska  społeczność ukraińska spotyka się na cmentarzu prawosławnym przy ulicy Lipowej, by uporządkować groby spoczywających tu żołnierzy i członków administracji Ukraińskiej Republiki Ludowej. W międzywojennej Polsce mieszkało wielu Ukraińców ze struktur do niedawna sojuszniczego państwa ukraińskiego.

Mobilizacja w Rosji nie przyniosła zamierzonych efektów. Może być druga fala

05.11.2022 09:53
Ogłoszona w Rosji "częściowa mobilizacja" nie przyniosła zamierzonych efektów, a rosyjska opozycja i media informują, że przygotowywana jest druga fala poboru - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Z kolei brytyjskie ministerstwo obrony informuje, że rosyjskie siły zbrojne mają problem z zapewnieniem przeszkolenia dla żołnierzy powołanych w ramach "częściowej mobilizacji", a regularny jesienny pobór jeszcze je spotęguje.