Redakcja Polska

Klasyczne polskie komiksy z czasów PRL zyskują fanów

08.02.2023 14:00
Album "Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa" Tadeusza Baranowskiego doczekał się kolejnej reedycji. Po czterech dekadach to jeden z ulubionych klasycznych komiksów Polaków.
Audio
  • Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu o wznowieniu komiksu "Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Okładka komiksu Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa
Okładka komiksu "Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa"Tadeusz Baranowski, materiały wydawnictwa Kultura Gniewu

Album komiksowy, pierwotnie wydany w roku 1980, składa się z dwóch opowieści. "W pustyni i w paszczy" to momentami surrealistyczny pastisz powieści podróżniczych, a "Co w kaloryferze piszczy" to przygody Orient Mena, jednego z pierwszych polskich superbohaterów.

„Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”, to debiut Tadeusza Baranowskiego, jednego z najbardziej lubianych klasyków polskiego komiksu. Album do dziś zachował świeżość, dzięki pełnym detalu rysunkom, żywym kolorom, humorowi i zabawom słownym. Dzięki nowemu wydaniu kolejna generacja czytelników może się z nim zapoznać w powiększonym formacie, a fani na nowo podziwiać uwielbiane dzieło.

Album ten wpisuje się też w pewien trend dopracowanych edytorsko reedycji pozycji sprzed kilku dekad. W Polsce trwa obecnie dobry czas dla wznowień klasyki i dla miłośników albumów z dzieciństwa.

Z Szymonem Holcmanem z wydawnictwa Kultura Gniewu rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: komiks historia Polski PRL

Litewski resort oświaty, nauki i sportu dąży do wprowadzenia w litewskich szkołach języka polskiego

07.02.2023 14:17
Litewska minister oświaty, nauki i sportu Jurgita Šiugždiniene oświadczyła dzisiaj, że jej resort dąży do tego, aby język polski stał się drugim językiem obcym, który mógłby być nauczany w szkołach na całej Litwie. O takiej możliwości mówiła w zeszłym tygodniu również premier Litwy.

Karnawały, parady i inne hulanki, czyli jak bawił się świat w czasach Belle Epoque

07.02.2023 11:26
W warszawskim Fotoplastikonie zaprezentowano wystawę pokazującą, jak wyglądały zabawy karnawałowe i noworoczne na przełomie XIX i XX wieku w Warszawie i na świecie.

"Zmienność fortuny. Alegorie Hermana Hana" – nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

08.02.2023 13:16
Dzieła jednego z najsłynniejszych malarzy gdańskich epoki nowożytnej trafiły po raz pierwszy do Warszawy; ekspozycja przybliża mniej znane oblicze barokowego artysty.