Redakcja Polska

Karnawały, parady i inne hulanki, czyli jak bawił się świat w czasach Belle Epoque

07.02.2023 11:26
W warszawskim Fotoplastikonie zaprezentowano wystawę pokazującą, jak wyglądały zabawy karnawałowe i noworoczne na przełomie XIX i XX wieku w Warszawie i na świecie.
Audio
  • Wystawa w warszawskim Fotoplastikonie [posłuchaj]
Wystawa w warszawskim Fotoplastikonie
Wystawa w warszawskim FotoplastikonieMateriały prasowe

Wystawne bale oraz przyjęcia urządzone z największym przepychem i ekstrawagancją, miejskie parady z wymyślnymi i bogato zdobionymi platformami przyciągające tłumy widzów, czy regionalne zabawy i festiwale z różnych zakątków świata tak różnorodne jak uczestnicy biorący w nich udział…

Kolorowe tłumy na ulicach Nicei, czy platformy kwiatów na Floral Parade w Ohio, a z drugiej strony muzycy grający na wielkich bębnach podczas Mongolskiego Festiwalu Wiosny i uliczni tancerze pląsający w rytm muzyki na hinduskim festiwalu w Tanjore. To wszystko można zobaczyć w warszawskim Fotoplastikonie na czarno-białych zdjęciach z przełomu XIX i XX wieku, pokazujących karnawałowe szaleństwo w magicznej scenerii tego miejsca.

- O tym, jak dawniej bawili się ludzie i o tym, ile uroku mają stare fotografii, pokazujące nieistniejący już świat Małgorzata Koziara – współorganizatorka pokazu – opowiedziała Ewie Plisieckiej.

30 lat polskiej giełdy. Specjalna wystawa w Nowym Jorku już otwarta

19.02.2022 12:14
W Nowym Jorku, przed polskim konsulatem, można już oglądać wystawę, poświęconą 30-leciu istnienia Giełdy Papierów Wartościowych.

"Nowy początek. Modernizm w II RP". Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

28.07.2022 14:50
Ekspozycja prezentuje obrazy, fotografie, plakaty, meble, przedmioty użytkowe i wynalazki techniczne i przynosi nowy obraz pierwszej fali modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym.

Ikony na skrzyniach po amunicji. Wyjątkowa wystawa w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie

20.10.2022 12:58
W Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie odbył się wernisaż wystawy ikon napisanych na skrzyniach po amunicji przez dwoje ukraińskich artystów: Oleksandra Klymenko i Sonię Atlantową. Wystawę można oglądać do 13 listopada.

Negatywy sprzed 50 lat znalezione w Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska w Warszawie

15.01.2023 12:06
Pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie znaleźli około 500 negatywów z lat 60. i 70. Teraz szukają sfotografowanych osób.