Redakcja Polska

Wspólnota losów Polaków i Żydów, którzy wyszli z sowieckich łagrów, na wystawie w Jerozolimie

12.06.2023 13:04
Ekspozycję Instytutu Pamięci Narodowej "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" otwarto w ubiegłym tygodniu w Centrum imienia Menachema Begina.
Audio
  • Wystawę IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" otwarto w ubiegłym tygodniu w Centrum imienia Menachema Begina w Jerozolimie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Gen. Władysław Anders wśród polskich żołnierzy
Gen. Władysław Anders wśród polskich żołnierzyFoto: Archiwum Fotograficzne Tadeusza Szumańskiego / NAC

Liczne zdjęcia ukazują losy tysięcy Polaków, w tym kilku tysięcy Żydów polskich, którym udało się wydostać z sowieckich łagrów dzięki porozumieniu Sikorski - Majski z 1941 roku. Do łagrów zostali zesłani po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Na mocy układu Sikorski - Majski z sowieckich łagrów wyszło blisko 116 tysięcy ludzi, w tym ponad 78 tysięcy żołnierzy i około 37 tysięcy cywilów. Z żołnierzy utworzony został 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa, który m.in. zdobył Monte Cassino, wyzwolił Ankonę czy Bolonię.

Celem projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” jest ukazanie wysiłku Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów polskiej ludności cywilnej przemieszczającej się wówczas po świecie. Prezentowana na kilku kontynentach wystawa składa się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas zmagań wojennych oraz lokalnej, poświęconej historii Polaków w danym kraju lub regionie. Wystawa w Jerozolimie została przygotowana w językach angielskim i hebrajskim.

IAR/ep

"Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". IPN realizuje projekt poświęcony armii gen. Władysława Andersa

17.02.2022 14:23
Projekt zainaugurował wjazd specjalnego pociągu „Anders” Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej do Włocławka. Z Łodzi przyjechała nim córka generała Władysława Andersa - Anna Maria Anders, która otworzyła we Włocławku wystawę poświęconą jej ojcu.

Na Zamku Królewskim zainaugurowano projekt IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

18.03.2022 14:31
Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezes IPN dr Karol Nawrocki zainaugurował projekt "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Jego celem jest ukazanie wędrówki ponad 116. tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy gen. Władysława Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Mijają 83 lata od decyzji Stalina dotyczącej zbrodni katyńskiej

05.03.2023 12:00
Na podstawie dokumentu podpisanego 5 marca 1940 roku przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Związku Radzieckiego, funkcjonariusze NKWD rozstrzelali blisko 22 tysiące polskich oficerów i jeńców wojennych. Znajdowali się oni w obozach i więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali wzięci do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.