Redakcja Polska

Uczczono 95. rocznicę założenia Związku Sybiraków. Uroczystości w Warszawie

30.06.2023 10:35
W Warszawie uczczono 95. rocznicę założenia Związku Sybiraków, łączącego byłych zesłańców na Sybir za czasów carskiej Rosji, a później ZSRR. Uroczystości odbyły się na warszawskim Muranowie przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Audio
  • W Warszawie uczczono 95. rocznicę założenia Związku Sybiraków - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Uroczystości upamiętniające założycielski Zjazd Związku Sybiraków przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie. Uroczystości organizowane są przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Związek Sybiraków. Warszawa, 29.06.2023 r.
Uroczystości upamiętniające założycielski Zjazd Związku Sybiraków przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie. Uroczystości organizowane są przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Związek Sybiraków. Warszawa, 29.06.2023 r. PAP/Piotr Nowak

Związek, założony podczas zjazdu w stolicy Polski 29 i 30 czerwca w 1928 roku, łączy byłych zesłańców na Sybir za czasów carskiej Rosji, a później ZSRR.

Podczas uroczystości na warszawskim Muranowie przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oddano salwę honorową i złożono wieńce,

Odegrano także „Marsz Sybiraków”, który jest współczesnym hymnem związku. Odczytano także Apel Pamięci, w którym przypomniano najważniejsze miejsca zesłania Polaków w głąb Związku Sowieckiego. List do uczestników uroczystości skierowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Związek Sybiraków powstał podczas zjazdu w Warszawie, 29 i 30 czerwca w 1928 roku. Legitymację z numerem jeden otrzymał marszałek Józef Piłsudski, który przez 5 lat był zesłańcem syberyjskim. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że w okresie międzywojennym Związek Sybiraków miał być formą wspomagania oraz upamiętniania walczących o wolność.

Działalność Związku Sybiraków przerwała II wojna światowa, a reaktywowano go w 1988 roku, kiedy w Polsce rozpoczynały się przemiany ustrojowe. Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko tłumaczył podczas uroczystości, że wśród ważnych zadań związku było i jest wpajanie młodemu pokoleniu patriotyzmu i szacunku do historii.

Podczas uroczystości Związek Sybiraków wręczył odznaczenia dla osób szczególnie zasłużonych dla kultywowania pamięci o tułaczym losie zesłańców Sybiru. Otrzymali je między innymi Jan Józef Kasprzyk oraz wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Zadania, jakie stawia sobie na przyszłość obchodzący 95-lecie Związek Sybiraków, to przekazywanie pamięci o losach deportowanych na Sybir, pomoc Sybirakom, ale też tworzenie stowarzyszeń działających na rzecz tej pamięci.

IAR/ep

W Białymstoku otworzono Muzeum Pamięci Sybiru

17.09.2021 17:58
W Białymstoku zostało w piątek oficjalnie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolska instytucja kultury, która ma prezentować m.in. problematykę deportacji na Wschód. W uroczystości wzięli udział Sybiracy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Pierwsi zwiedzający będą mogli oglądać ekspozycję od soboty.

Rozbudowa wystawy "Golgota Wschodu" we Wrocławiu. Apel o zdjęcia Sybiraków

20.02.2022 19:41
Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu rozbudowuje wystawę "Golgota Wschodu" i apeluje o udostępnienie zdjęć Sybiraków. Chodzi zarówno o zdjęcia w okresu przedwojennego, jak i współczesne. Autorom zależy na pokazaniu jak największej liczby zesłanych osób.

83 lata temu Sowieci rozpoczęli deportacje Polaków na Sybir

09.02.2023 11:55
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji. Tego dnia w głąb Związku Radzieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich.  

Portal "Świat Sybiru" cieszy się zainteresowaniem za granicą

15.02.2023 14:23
Notujemy wielu odbiorców w Stanach Zjednoczonych i Australii, a także w Azji czy Afryce. Jest zatem zapotrzebowanie na ten temat - powiedział dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru. - Chcemy opowiedzieć szerzej o polskim doświadczeniu Syberii - dodał dr Maciej Wyrwa z Centrum Mieroszewskiego.