Redakcja Polska

Rozbudowa wystawy "Golgota Wschodu" we Wrocławiu. Apel o zdjęcia Sybiraków

20.02.2022 19:41
Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu rozbudowuje wystawę "Golgota Wschodu" i apeluje o udostępnienie zdjęć Sybiraków. Chodzi zarówno o zdjęcia w okresu przedwojennego, jak i współczesne. Autorom zależy na pokazaniu jak największej liczby zesłanych osób.
Witold Kozłowski ma w swoim domowym archiwum zapiski przywiezione z Syberii.
Witold Kozłowski ma w swoim domowym archiwum zapiski przywiezione z Syberii. fot. Antoni Rokicki

Rzecznik Ośrodka Pamięć i Przyszłość Juliusz Woźny poinformował, że rozbudowywana jest wystawa "Golgota Wschodu" przy kościele pw. NMP – Matki Pocieszenia we Wrocławiu przy ul. E. Wittiga 10.

"Pragniemy, aby było to miejsce pamięci o ludziach, którzy trafili na Sybir. W obrębie ekspozycji pojawi się miejsce, gdzie te zdjęcia zostaną wyeksponowane. Chcemy, aby zwiedzający mogli zobaczyć twarze wygnańców, aby przestali być oni tylko tłumem, liczbą, statystyką. Chcemy zobaczyć ich twarze. Prosimy Sybiraków, ich dzieci i rodziny przekażcie nam fotografie wypędzonych na Sybir. Mogą to być zdjęcia z czasów młodości, z okresu pobytu na katordze, albo współczesne" - powiedział rzecznik.

Podkreślił, że stworzenie nowej ekspozycji jest próbą przywrócenia pamięci, a zarazem kontynuacją inicjatywy podjętej przez samych Sybiraków, którzy byli skazani przez lata na milczenie, a obecnie sami opowiedzieli swoją historię, tworząc Sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga we Wrocławiu.

"Chcemy pokazać twarze tych, których wbrew ich woli wypędzono do lodowego piekła Sybiru, a potem skazano na niepamięć. Ludzi, którzy przez wszystkie lata komunistycznych rządów w Polsce nie mogli opowiedzieć swojej historii w przestrzeni publicznej, chcemy być ich głosem" - powiedział rzecznik.

Wyjaśnił, że to nie muszą być oryginały zdjęć - wystarczą skany, odbitki. Możliwe jest także wykonanie w Centrum Historii Zajezdnia skanu fotografii i zwrot oryginału właścicielowi. Można się kontaktować na nr tel. 663 901 774 lub przesłać skan zdjęcia na juliusz.wozny@zajezdnia.org

Ekspozycja zostanie zrealizowana w ramach projektu "Wrocław i Falstad nie zapomną! Polskie i Norweskie spojrzenie na totalitaryzmy. Działania edukacyjne, badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i popularyzatorskie o różnych doświadczeniach Wrocławia i Falstad totalitaryzmu hitlerowskiego i stalinowskiego w okresie II wojny światowej".

Jest dofinansowana kwotą ponad 1,5 mln zł, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.


PAP/ho


Dziennikarze Polskiego Radia twórcami cyklu filmowego „Dzieci Syberii”

18.02.2022 14:10
Edyta Poźniak i Olaf Ważyński przygotowali 6 filmów dokumentalnych, które przedstawiają historie najmłodszych ofiar masowych deportacji ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego.

W Baku będzie upamiętniony dorobek polskich architektów

20.02.2022 09:00
W Baku, z udziałem ambasadora RP i wiceminister kultury Azerbejdżanu, zaprezentowano pomysły na upamiętnienie dorobku polskich architektów działających w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX wieku. Projekty przygotowała Ambasada RP i Azerska Agencja Turystyczna.

Sapkowski, Tokarczuk, Twardoch – polscy pisarze doceniani za oceanem

20.02.2022 11:45
Z roku na rok twórczość polskich pisarzy zyskuje na popularności m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wśród literatów zauważanych i docenianych są m.in. Andrzej Sapkowski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i Witold Szabłowski.