Redakcja Polska

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostało poświęcone Serce dla „Inki”

05.09.2023 11:13
Wykonane ze srebra symboliczne wotum upamiętnia Danutę Siedzikównę – sanitariuszkę 5. Brygady Wileńskiej, zamordowaną przez komunistów w 1946 roku.
Audio
  • Serce dla "Inki" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Danuta Siedzikówna - Inka
Danuta Siedzikówna - "InkaFoto: IPN Gdańsk

3 września minęła 95. rocznica urodzin „Inki”, która dziś jest ikoną podziemia niepodległościowego. Danuty Siedzikówny – pseudonim „Inka” - 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez UB w Gdańsku Wrzeszczu. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia skazano ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia - niespełna tydzień przed jej osiemnastymi urodzinami.

Podczas mszy świętej w byłej komunistycznej katowni na ul. Rakowieckiej w Warszawie salezjanin ksiądz Jarosław Wąsowicz wyjaśnił, że inicjatywa Serca dla „Inki” zrodziła się spontanicznie po odnalezieniu jej grobu na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Wyrok śmierci na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie i na podporuczniku Feliksie Selmanowiczu, pseudonim "Zagończyk", wykonano 28 sierpnia 1946 roku. „Inkę” i „Zagończyka” rozstrzelano w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki przypomniał, że „Inka” była młodą, wrażliwą dziewczyną i jednocześnie zaprawioną w bojach sanitariuszką i łączniczką

Niedzielna uroczystość poświęcenia Serca dla „Inki” rozpoczęła kongres "Dekada Wyklętych" z udziałem potomków Żołnierzy Wyklętych, historyków i społeczników. W kongresie – który od poniedziałku przeniósł się do Piły - wzięli udział między innymi krewni żołnierzy wyklętych: Jan Bukowski, syn zamordowanego po wojnie na Rakowieckiej Edmunda Bukowskiego "Zbyszka", oraz Marek Franczak, syn zamordowanego w 1963 roku Józefa Franczaka "Lalusia".

Kongres zorganizowało Stowarzyszenie Pilscy Patrioci wraz z Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

IAR/ep

 

 

 

W Gdyni zakończył się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

03.10.2022 13:18
Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy tegorocznego festiwalu NNW.  

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2023 15:11
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 marca od 2011 roku.

W kraju i za granicą odbyła się 11. edycja biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

06.03.2023 13:31
W biegu w ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą wzięło udział ogółem około 100 tysięcy uczestników. Celem inicjatywy jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego ruchu oporu w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Instytut Pileckiego odsłonił Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

13.07.2023 12:47
W siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie został w środę odsłonięty Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który znajduje się przy tzw. Domu Turka, głównym ośrodku terroru komunistycznego na Suwalszczyźnie. W latach 1945-56 w budynku mieściło się UB.