Polskie Radio
Section05
Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości państwowe i oferta edukacyjna

1 marca obchodzony jest Narodowy Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji odbędą się m.in. uroczyste odznaczenia żołnierzy niezłomnych przez prezydenta Andrzeja Dudę, uroczystości na "Łączce" Wojskowych Powązek i odsłonięcie tablicy poświęconej członkom IV Zarządu "WiN" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci Andrzej Duda Muzeum Żołnierzy Wyklętych Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych społeczeństwo

"Całym swoim życiem służył Polsce". Jacek Pawłowicz o legendarnym Żołnierzu Wyklętym

O postać rotmistrza Witolda Pileckiego oraz działaniach podjęte w celu upamiętnienia jego postaci mówili w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Leszek Wosiewicz, reżyser, autor powstającego filmu o rotmistrzu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1920 Witold Pilecki Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci Muzeum Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

Jacek Pawłowicz: terror w polskich więzieniach trwał także po śmierci Stalina

- Śmierć Stalina nie tylko nie zmieniła niczego w więzieniach polskich, wręcz przeciwnie, bezpieka była jeszcze gorsza, jeszcze bardziej bili. Właśnie wtedy zapadało dużo więcej wyroków śmierci na polskich bohaterach - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wigilia IPN Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Premier: to kobietom zawdzięczamy przechowanie polskości

- W naszych czasach współczesnych panie jesteście tą pochodnia wolności, pochodnią prawdy, które stałyście wtedy po właściwej stronie we wszystkich zmaganiach z władzą komunistyczną - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Kobiety w walce o niepodległość" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier PRL niepodległość Muzeum Żołnierzy Wyklętych społeczeństwo

Jacek Pawłowicz: funkcjonariusze UB są wciąż nierozliczeni

- Spośród funkcjonariuszy, który dopuszczali się zbrodni na Żołnierzach Wyklętych, tylko nieliczni zostali skazani. Sądy nie chcą karać tych bandytów - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Żołnierzy Wyklętych Żołnierze Wyklęci POLSKA historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Będą dodatkowe środki na budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych?

Jesteśmy zainteresowani, jako ministerstwo kultury, podpisaniem z nowym prezydentem Ostrołęki aneksu do umowy ws. Muzeum Żołnierzy Wyklętych - poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin. To pozwoli zabezpieczyć środki na kolejne miesiące, żeby dokończyć tę budowę - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych Żołnierze Wyklęci

Obchody 70. rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego

W dniu 25 maja 1948 roku o godz. 21.30 został zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie rotmistrz Witold Pilecki. - To jedna z najpiękniejszych postaci Wojska Polskiego, polskiej armii jaką była Armia Krajowa, Żołnierz Niezłomny, ochotnik do Auschwitz – mówił w audycji 24 Pytania dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Muzeum Żołnierzy Wyklętych Witold Pilecki

"Chcemy podziękować żołnierzom niezłomnym za walkę"

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, lecz już od kilku dni w kraju trwają obchody związane ze świętem ku czci żołnierzy niezłomnych „drugiej konspiracji” antykomunistycznego powstania niepodległościowego. O uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski stalinizm

Muzeum Wyklętych. Ocalić pamięć i dobre imię

- Muzeum na Rakowieckiej to miejsce szczególne, miejsce, które zostaje w pamięci. Myślę, że po zwiedzaniu wiele osób nie może zasnąć, w domach toczą się rozmowy, zagląda się do książek opisujących czasy stalinizmu - mówi Jarosław Wróblewski, współtwórca Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski HISTORIA Żołnierze Wyklęci