Redakcja Polska

80 lat temu polscy żołnierze podziękowali Węgrom za schronienie. Uciekali przed Niemcami

13.09.2023 11:42
Przedstawiciele Ambasady RP w Budapeszcie oraz węgierskiej Polonii upamiętnili przekazanie przez polskich żołnierzy na Węgrzech 12 września 1943 roku posągu Matki Boskiej Królowej Pokoju w Fehervarcsurgo.
Grupa dzieci polskich i dorosłych (nauczycieli?) w szkole powszechnej dla uchodźców w Kadarkut (Węgry) - zdjęcie pamiątkowe obok choinki, 20 grudnia 1940 r. W tle po lewej na ścianie godło Polski. Odbitka przekazana przez Wandę Cichoszewską z Nowego Sącza, w czasie wojny nauczycielkę w tej szkole. Fot. z zasobu IPN
Grupa dzieci polskich i dorosłych (nauczycieli?) w szkole powszechnej dla uchodźców w Kadarkut (Węgry) - zdjęcie pamiątkowe obok choinki, 20 grudnia 1940 r. W tle po lewej na ścianie godło Polski. Odbitka przekazana przez Wandę Cichoszewską z Nowego Sącza, w czasie wojny nauczycielkę w tej szkole. Fot. z zasobu IPN Fot. z zasobu IPN

Był to wówczas gest wdzięczności, za to, że Węgrzy dali schronienie Polakom, którzy po napaści Niemiec na Polskę uciekali z ojczyzny.

„Podczas drugiej wojny światowej w okolicach Fehervarcsurgo znalazło schronienie 120-150 polskich żołnierzy, pomoc dla nich organizowały różne instytucje węgierskie i osoby prywatne, m.in. Margit Wenckheim, wdowa po hrabim Jozsefie Karolyim” – napisała ambasada RP na Facebooku.

Hrabina od początku II wojny światowej zaangażowała się w pomoc polskich uchodźcom, przybywającym na Węgry, m.in. osobiście przyjmując ich na granicy i kierując do miejsc zakwaterowania. Była też inicjatorką Komitetu Pomocy dla Uchodźców, przekształconego w grudniu 1939 roku w Węgiersko-Polski Komitet Opieki nad Uchodźcami.

„Hrabina Wenckheim już jesienią 1939 roku doprowadziła do przyjmowania pierwszych polskich uchodźców w centralnej siedzibie majątku Fehervarcsurgo, dzięki czemu miejscowość ta stała się polskim centrum, również duchowym” – przypomina ambasada. 

W geście wdzięczności 12 września 1943 roku Polscy żołnierze ofiarowali mieszkańcom posąg Matki Boskiej Królowej Pokoju. 

W uroczystościach w położonym ok. 80 km na zachód od Budapesztu Fehervarcsurgo wzięli udział m.in. ambasador RP Sebastian Kęciek, Rzecznik Narodowości Polskiej przy Zgromadzeniu Narodowym Węgier Ewa Słaba Rónay, a także przedstawiciele Polonii i lokalnych władz.

Szacuje się, że po niemieckim ataku na Polskę 1 września 1939 roku na Węgrzech znalazło się od 100 do 150 tys. polskich uchodźców cywilnych i wojskowych.

PAP/ks

W Grodnie usunięto banery poświęcone Elizie Orzeszkowej

09.09.2023 09:00
Z rozkazu władz białoruskich w Grodnie usunięto dziesięć banerów poświęconych Elizie Orzeszkowej.

KPA: historia Ulmów symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków

10.09.2023 10:22
Zamordowanie rodziny Ulmów stało się symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków ratujących Żydów. Za pomoc im polska rodzina zapłaciła najwyższą cenę – podkreśla Kongres Polonii Amerykańskiej w swym oświadczeniu.

Ogłoszono listę książek nominowanych do Londyńskiej Nagrody Literackiej

12.09.2023 08:50
Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie ogłosił listę książek nominowanych do Londyńskiej Nagrody Literackiej, przyznawanej za całokształt twórczości, za najlepszą książkę, popularyzację kultury polskiej w świecie oraz za dzieło naukowe poświęcone literaturze emigracyjnej.