X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Warming. Kulinarne biuro podróży Joanny Barchetto

04.12.2021 10:46
Joanna Barchetto dla zapachu wiosny na rodzinnej Warmii i lokalnych smaków wróciła z Nowego Jorku. Wkrótce degustacje połączone z podróżowaniem po regionie przekuła w sposób na pracę i życie. „Brałam udział w takich wyprawach we Włoszech i Francji, jednak pomysł na kulinarne biuro podróży wywodzi się z sąsiedzkich zasobów. Chcąc kupić ser, jajka, pieczywo, warzywa odwiedzam okoliczne gospodarstwa” – przyznaje inicjatorka projektu Warming.
Audio
  • Z Joanną Barchetto, o powrocie z Nowego Jorku na warmińską wieś i kulinarnym biurze podróży Warming rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Joanna Barchetto, twórczyni kulinarnego biura podróży Warming.
Joanna Barchetto, twórczyni kulinarnego biura podróży Warming.Foto. Dominika Kazek

„Jestem rodowitą olsztynianką. Warmię mam we krwi. Lubię żartować, że Nowy Jork czy Nowe Kawkowo mają wspólną wielokulturowość, z tą różnicą, że moja wieś jest na Warmii” – mówi Joanna Barchetto.

„Zdałam sobie również sprawę, że czas nie stoi w miejscu, dziadkowie się starzeją, nie chcę tego wspólnego czasu przegapić. A ponieważ znam Warmię z moich podróży fotograficznych, wiele osób pykało mnie gdzie pojechać, co zobaczyć i zjeść. W sąsiedztwie jest wiele gospodarstw, gdzie uprawia się ziemię w zgodzie z naturą. Gospodarze polecają zdrowe, ekologiczne produkty i przetwory. Zaczęłam z moim partnerem organizować wycieczki kulinarne. Ze mną zwiedzający mają okazję poznać Warmię i gospodarzy od kuchni i posmakować tego regionu”- wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Joanną Barchetto, o powrocie z Nowego Jorku na warmińską wieś i kulinarnym biurze podróży Warming, rozmawiała Małgorzata Frydrych.