Redakcja Polska

Warming. Kulinarne biuro podróży Joanny Barchetto

04.12.2021 10:46
Joanna Barchetto dla zapachu wiosny na rodzinnej Warmii i lokalnych smaków wróciła z Nowego Jorku. Wkrótce degustacje połączone z podróżowaniem po regionie przekuła w sposób na pracę i życie. „Brałam udział w takich wyprawach we Włoszech i Francji, jednak pomysł na kulinarne biuro podróży wywodzi się z sąsiedzkich zasobów. Chcąc kupić ser, jajka, pieczywo, warzywa odwiedzam okoliczne gospodarstwa” – przyznaje inicjatorka projektu Warming.
Audio
  • Z Joanną Barchetto, o powrocie z Nowego Jorku na warmińską wieś i kulinarnym biurze podróży Warming rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Joanna Barchetto, twórczyni kulinarnego biura podróży Warming.
Joanna Barchetto, twórczyni kulinarnego biura podróży Warming.Foto. Dominika Kazek

„Jestem rodowitą olsztynianką. Warmię mam we krwi. Lubię żartować, że Nowy Jork czy Nowe Kawkowo mają wspólną wielokulturowość, z tą różnicą, że moja wieś jest na Warmii” – mówi Joanna Barchetto.

„Zdałam sobie również sprawę, że czas nie stoi w miejscu, dziadkowie się starzeją, nie chcę tego wspólnego czasu przegapić. A ponieważ znam Warmię z moich podróży fotograficznych, wiele osób pykało mnie gdzie pojechać, co zobaczyć i zjeść. W sąsiedztwie jest wiele gospodarstw, gdzie uprawia się ziemię w zgodzie z naturą. Gospodarze polecają zdrowe, ekologiczne produkty i przetwory. Zaczęłam z moim partnerem organizować wycieczki kulinarne. Ze mną zwiedzający mają okazję poznać Warmię i gospodarzy od kuchni i posmakować tego regionu”- wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Joanną Barchetto, o powrocie z Nowego Jorku na warmińską wieś i kulinarnym biurze podróży Warming, rozmawiała Małgorzata Frydrych.