Redakcja Polska

Dwa powroty z emigracji i marzenie o byciu kobietą elektrykiem w Polsce

10.02.2022 14:02
Skończyli budowę domu w Polsce i postanowili wrócić z emigracji. Okazało się jednak, że potrzebują więcej środków na rozkręcenie własnej firmy. Ponowna emigracja zbiegła się w czasie z Brexitem i pandemią koronawirusa. „Zauważyliśmy, że ubywa nam pieniędzy mimo dobrych pensji. Na to nałożyła się przedłużająca izolacja, brak możliwości przyjazdu do Polski, spotkania z rodziną. Stwierdziliśmy, że pieniądze to nie wszystko. I czas wracać” - wyjaśniają Ewa i Wojciech Klimiuk.
Audio
  • Z Ewą Klimiuk o dwóch powrotach do kraju, budowie domu i marzeniu o byciu kobietą elektrykiem w Polsce, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Ewa i Wojciech Klimiuk po powrocie z Wielkiej Brytanii.
Ewa i Wojciech Klimiuk po powrocie z Wielkiej Brytanii.Foto: Wojciech Klimiuk

Wyjechaliśmy do Wielkiej Brytanii bo chcieliśmy zapewnić sobie wyższy standard życia. Nie planowaliśmy stałej emigracji. Budowa domu w Polsce była priorytetem. Zarabialiśmy pieniądze na Wyspach a w kraju moi rodzice doglądali prac budowanych. Wracaliśmy z przekonaniem, że zapewniliśmy sobie stabilną przyszłość. Potem pojawił się pomysł na firmę transportową i tu okazało się, że mamy za mało oszczędności na taką inwestycję” - mówi Ewa Klimiuk.

Drugi raz wyjechaliśmy do Londynu. Kupiliśmy tam dom na kredyt z nadzieją, że kiedyś go korzystnie sprzedamy. Chcieliśmy nie tylko pracować ale żyć normalnie, korzystać z potencjału miasta i kraju. Okazało się jednak, że po Brexicie brytyjska gospodarka popadła w stagnację i szybko zaczęła się kurczyć. Anglicy dali nam odczuć, że nie jesteśmy u siebie. Pandemia odcięła nas od rodziny, domu, kraju. Zdaliśmy sobie sprawę, że są ważniejsze aspekty życia niż pieniądze. Zmieniliśmy plany zawodowe. Ja chcę zostać elektrykiem a mąż myśli o instalacji pomp ciepła. Oczywiście, to wymaga kursów, uprawnień ale mamy czas. Jesteśmy u siebie, blisko naszej rodziny. Resztę spraw ogarniemy” – zapewnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Ewą Klimiuk, o dwóch powrotach do kraju, budowie domu i marzeniu o byciu kobietą elektrykiem w Polsce, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Paweł Galan: nasza córka w końcu spędza czas z dziadkami

02.02.2022 18:07
„Spakowaliśmy życie i pełni oczekiwań wraz z przyjaciółmi, trzema trabantami, wyjechaliśmy do Wielkiej Brytanii. Miały być tylko dwa, trzy lata. W sumie spędziliśmy na emigracji ponad piętnaście lat. Wyjechaliśmy na zaproszenie przyjaciół, za pracą, której wówczas w Polsce brakowało. Wróciliśmy na własne życzenie, przekonani o słuszności naszej decyzji, do pracy, która na nas czekała” - mówi Paweł Galan.