X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Firma Celon Pharma pracuje nad lekiem na Covid-19 ratującym życie

27.02.2021 09:00
Polska firma farmaceutyczna Celon Pharma opracowuje lek przeciw COVID-19. Będzie on lekiem ratującym życie. Preparat jest wielką nadzieją nie tylko dla Polski, ale i dla Europy i świata.
Audio
  • W magazynie m.in. o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy na forum ONZ, o planach reformy NATO, o polskim leku na Covid-19 i 68. rocznicy stracenia gen. Augusta Fieldorfa "Nila" [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda w firmie farmaceutycznej Celon Pharma
Prezydent Andrzej Duda w firmie farmaceutycznej Celon PharmaFoto: PAP/Andrzej Lange

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy na forum Rady Praw Człowieka ONZ. Polski prezydent wezwał władze w Moskwie do uwolnienia Aleksieja Nawalnego oraz jego zwolenników. Przypomniał też o protestach Białorusinów, którzy nie zgadzają się z rezultatem sfałszowanych wyborów prezydenckich.

Andrzej Duda nawiązał do masowych zatrzymań demonstrantów protestujących przeciwko uwięzieniu lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego: "Nie są oni znani z imienia i nazwiska, a ich los w wielu przypadkach pozostaje nieznany, ale bazując na naszym doświadczeniu możemy ocenić, że może być on tragiczny. Przywracanie podejścia "business-as-usual" w stosunkach z Rosją i oczekiwanie, że wpłynie ono na zachowanie Kremla, jest naiwne. Nie na tym polega właściwy dialog"- mówił prezydent.

W programie także o planach reformy NATO. Projekt zmian w Sojuszu przedstawił sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg podczas wideokonferencji z ministrami obrony z krajów członkowskich. Przez najbliższą dekadę do 2030 roku NATO chce wprowadzać szerokie reformy, by w ten sposób lepiej dostosować się do zmieniającego się świata. Więcej na ten temat - Wojciech Cegielski.

Mówimy również o polskiej firmie farmaceutycznej Celon Pharma, która opracowuje lek przeciw COVID-19. Będzie on lekiem ratującym życie. Preparat jest wielką nadzieją nie tylko dla Polski, ale i dla Europy i świata. Centrum badawcze odwiedził prezydent Andrzej Duda. Prezydent zwrócił uwagę, że państwowy projekt pracy nad lekami przy zakażeniu koronawirusem szacowany jest na kwotę blisko 64 mln zł, z czego prawie 40 mln zł stanowi grant, jaki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymała firma Celon Pharma. Warto dodać, że projekt został dofinansowany z funduszy UE kwotą ponad 38 mln zł.

Założona w 2002 roku przez Macieja Wieczorka Celon Pharma jest jedną z najnowocześniejszych firm w Polsce. Powstała w 2006 roku i zatrudnia około 160 pracowników. Prezes Wieczorek zaznaczył, że Celon Pharma prowadzi badania nad trzema projektami związanymi z lekami w zakresie COVID-19.

- Nasz najbardziej zaawansowany lek już jest w badaniach klinicznych, jest w pierwszej fazie. To lek wyjątkowy, mający unikatowy profil działania. Z jednej strony na stan zapalny (...), ale też działanie przeciwfibrotyczne, związane ze zmianami w płucach - przekazał. Zaznaczył, że jego zdaniem ten lek idealnie nadaje się do leczenia ciężkiego przebiegu COVID-19. Poinformował też, że badania nad lekiem powinny zakończyć się za dwa miesiące. Więcej w relacji Katarzyny Semaan.

W magazynie "Widziane z Polski" także informacje o sytuacji epidemicznej w Izraelu. Można tam już chodzić do sklepów, bibliotek czy teatrów. Po tym, jak pierwszą dawkę szczepionki dostała tam już niemal połowa społeczeństwa, władze zniosły część restrykcji i wprowadziły “zielone przepustki”. Dostaną je osoby zaszczepione, które tym samym będą mogły wrócić do “relatywnie normalnego” życia.

W magazynie przenosimy się też do Toronto, gdzie w gościem Radia Polonia była Natalia Kusendowa, posłanka do Parlamentu Ontaryjskiego na Okręg Mississauga Center. Przekazała ona informacje dotyczące sytuacji epidemicznej w Kanadzie.

W kartce z kalendarza przypominamy o 68. rocznicy stracenia gen. Augusta Fieldorfa "Nila". Był on organizatorem i dowódcą Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK i polskiego podziemia niepodległościowego.

Wyrok zapadł po sfingowanym procesie, w którym przedstawiono, wymuszone torturami, zeznania podwładnych generała. W październiku 1952 roku Sąd Najwyższy, na tajnym posiedzeniu i pod nieobecność oskarżonego, wyrok zatwierdził. Prośba rodziny o ułaskawienie została odrzucona.

Karę śmierci wykonano 24 lutego 1953 o godzinie 15-tej w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Generał Fieldorf był najwyższym stopniem żołnierzem Armii Krajowej, który został skazany na śmierć przez komunistów. Aby go upokorzyć, wyrok wykonano przez powieszenie, a nie - rozstrzelanie. Ciało pochowano w nieznanym miejscu. Osoby odpowiedzialne za zbrodnię nie poniosły żadnej kary. W 1989 roku generał Fieldorf został zrehabilitowany, a w 2006 - pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Tematem zajął się Przemysław Pawełek.

Naszym gościem jest ks. Paweł Rytel-Andrianik, doktorem nauk biblijnych oraz doktorem studiów orientalnych. Studiował w Rzymie, Jerozolimie i Oxfordzie. Posługuje się 16 językami obcymi, m.in. angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim i współczesnym hebrajskim. Przez pięć lat pełnił funkcję rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie jest dyrektorem Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Konferencji Episkopatu Polski.

Zespół Formuły 1 Alfa Romeo Racing ORLEN zaprezentował w Warszawie nowy bolid C41, którym będą ścigać się kierowcy w nadchodzącym sezonie wyścigowym: Kimi Raikkonen i Antonio Giovinazzi. W pokazie uczestniczył Michał Fedusio.

W programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Opowiadamy w niej o działalności Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.