X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Badania naukowców z Dublina pokazują, że witamina D pomaga zwalczać Covid

10.10.2021 12:40
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Trinity College Dublin i University of Edinburgh potwierdziły związek między witaminą D a łagodniejszym przechodzeniem COVID-19.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnepuhhha/shutterstock.com

Według naukowców osoby, które przez zakażeniem koronawirusem były przez kilka tygodni wystawione na promieniowanie ultrafioletowe B (UVB), które ma kluczowe znaczenie dla produkcji witaminy D, dużo lepiej przechodziły Covid-19 i rzadziej miały powikłania lub były narażone na śmierć. Właściwie od początku wybuchu epidemii lekarze i naukowcy zwracali uwagę na korelacje między niedoborem witaminy D, a ciężkim przebiegiem Covid-19.

Naukowcy wskazywali, że niedobór witaminy D może osłabiać układ immunologiczny i zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Wnioski oparto na badaniach chorych, którzy wymagali hospitalizacji. U 85 proc. pacjentów, którzy trafili na oddział intensywnej terapii, stwierdzono wyraźnie obniżony poziom witaminy D w organizmie - poniżej 30 ng/ml.

W Hiszpanii u ponad 80 proc. z ponad 200 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 stwierdzono niedobór witaminy D. Lekarze zastanawiali się czy na poziom dobroczynnej witaminy D ma wpływ genetyka czy raczej czynniki środowiskowe, czyli ekspozycja na promieniowanie UVB.


Źródło: kierunekirlandia.eu/ho

Zobacz więcej na temat: koronawirus Irlandia witaminy

Los Angeles: Instytut Pileckiego otwiera w Holocaust Museum wystawę o polskich dyplomatach ratujących Żydów

10.10.2021 10:54
W Holocaust Museum w Los Angeles zostanie otwarta wystawa "Passports for Life". Ekspozycję ukazującą działania polskich dyplomatów ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej stworzył Instytutu Pileckiego.

"W sierpniu Tatry odwiedziło milion turystów". Frekwencyjne rekordy w głównych atrakcjach Małopolski

10.10.2021 12:19
Małopolska Organizacja Turystyczna podała, że w letnim sezonie padły rekordy frekwencji turystycznej w głównych atrakcjach regionu: w Kopalni Soli w Wieliczce, Tatrach i spływie przełomem Dunajca. Branża turystyczna obawia się jednak powrotu lockdownu na okres zimowy – powiedział prezes MOT Grzegorz Biedroń.

Łukasz Fabiański zakończył reprezentacyjną karierę. Podziękowania od premiera i ministra sportu

10.10.2021 12:49
Kończący karierę w reprezentacji Polski Łukasz Fabiański, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, opuścił boisko w 57. minucie meczu eliminacji mistrzostw świata z San Marino w Warszawie. 36-letni bramkarz w narodowych barwach zaliczył właśnie 57 występów. Schodząc z murawy nie krył łez. Bramkarzowi podziękował we wpisie premier Mateusz Morawiecki. "Świetny sportowiec i świetny człowiek" - napisał z kolei na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.