Redakcja Polska

Łukasz Fabiański zakończył reprezentacyjną karierę. Podziękowania od premiera i ministra sportu

10.10.2021 12:49
Kończący karierę w reprezentacji Polski Łukasz Fabiański, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, opuścił boisko w 57. minucie meczu eliminacji mistrzostw świata z San Marino w Warszawie. 36-letni bramkarz w narodowych barwach zaliczył właśnie 57 występów. Schodząc z murawy nie krył łez. Bramkarzowi podziękował we wpisie premier Mateusz Morawiecki. "Świetny sportowiec i świetny człowiek" - napisał z kolei na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. 
Szpaler dla Łukasza Fabiańskiego
Szpaler dla Łukasza FabiańskiegoPAP/Radek Pietruszka

Polska pokonała w sobotę San Marino 5:0 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata w Warszawie. To było oficjalne pożegnanie z drużyną narodową występującego w niej od 15 lat bramkarza Łukasza Fabiańskiego, który został zmieniony w trakcie drugiej połowy.

- To spełnienie marzeń, że kończę karierę w reprezentacji właśnie w Warszawie, na tym pięknym stadionie, przy pełnych trybunach - powiedział przed meczem Fabiański, który występował w kadrze od marca 2006 roku.

W sobotę wybiegł w podstawowym składzie, a każdy jego kontakt z piłką był nagradzany owację przez ponad 56 tysięcy kibiców. Często skandowano również jego nazwisko.

Grał do 57. minuty, co ma związek z liczbą jego występów w kadrze. Został zmieniony przez debiutanta Radosława Majeckiego.

Piłkarze utworzyli opuszczającemu boisko Fabiańskiemu szpaler, a sam bramkarz płakał ze wzruszenia.

Przed meczem otrzymał od władz PZPN m.in. pamiątkową koszulkę z numerem 57 i wypisanymi na niej wszystkimi meczami, w których wystąpił w reprezentacji.

"Po raz ostatni widzieliśmy w biało-czerwonych barwach wzór piłkarskich cnót Łukasza Fabiańskiego. Nic dziwnego, że kibice tak Go uwielbiali. Łukasz ma talent i pracowitość, którymi mógłby obdzielić kilku bramkarzy, a przy tym skromność, której wszyscy możemy się od niego uczyć. Mówimy jednak o bramkarzu klasy światowej, który wiele razy uszczęśliwiał swoimi interwencjami całą Polskę i wprawiał w rozpacz najlepszych napastników świata. Dziękuję z całego serca, Panie Łukaszu!" - napisał szef rządu na Facebooku.

"Reprezentacyjną karierę zakończył dziś Łukasz Fabiański. Wczoraj pracownicy naszej ambasady w Londynie opowiadali, że to jeden z tych Polaków na Wyspach, na których zawsze można liczyć w działaniach charytatywnych i społecznych" - napisał Gliński.

"Świetny sportowiec i świetny człowiek" - dodał, dziękując bramkarzowi.

36-letni Fabiański wyszedł w sobotę na murawę w podstawowym składzie. Opuści boisko w 57. minucie - sobotni mecz był jego 57. występem w drużynie narodowej.

W drużynie narodowej zadebiutował 28 marca 2006 roku w wyjazdowym spotkaniu towarzyskim z Arabią Saudyjską, zastępując w końcówce meczu Jerzego Dudka. Był uczestnikiem mistrzostw świata w 2006 i 2018 roku oraz mistrzostw Europy w 2008, 2016 i 2020. Z Euro 2012, którego Polska była współgospodarzem, wykluczyła go kontuzja.

Urodzony 18 kwietnia 1985 roku w Kostrzynie nad Odrą Fabiański karierę rozpoczynał w Polonii Słubice, a następnie trafił do szkoły piłkarskiej w Szamotułach. Później grał w zespołach Lubuszanina Drezdenko, Sparty Brodnica i Mieszka Gniezno, skąd trafił do Lecha Poznań.

W ekstraklasie zadebiutował jednak dopiero w barwach Legii - 24 lipca 2005 roku. W sezonie 2005/06 wywalczył z warszawskim zespołem mistrzostwo kraju. Na Łazienkowskiej grał do 2007 roku.

Następnie był piłkarzem Arsenalu Londyn (Puchar Anglii w sezonie 2013/14), gdzie przez kilka lat rywalizował o miejsce m.in. z Wojciechem Szczęsnym. W 2014 roku przeszedł do Swansea City - tam był już niekwestionowanym numerem jeden, dwukrotnie wybieranym piłkarzem sezonu swojej drużyny. Od 2018 r. występuje regularnie w londyńskim West Ham United. 


PAP/IAR/dad

Za tydzień rozpocznie się Kongres Młodzieży Polonijnej online "Być patriotą na emigracji"

10.10.2021 11:00
"Być patriotą" to hasło kolejnego Kongresu Młodzieży Polonijnej online, który odbędzie się za tydzień - 16 października. Kongres podobnie jak poprzednie odbędzie się w duchu i tematyce miłości - tym razem do ojczyzny.

"W sierpniu Tatry odwiedziło milion turystów". Frekwencyjne rekordy w głównych atrakcjach Małopolski

10.10.2021 12:19
Małopolska Organizacja Turystyczna podała, że w letnim sezonie padły rekordy frekwencji turystycznej w głównych atrakcjach regionu: w Kopalni Soli w Wieliczce, Tatrach i spływie przełomem Dunajca. Branża turystyczna obawia się jednak powrotu lockdownu na okres zimowy – powiedział prezes MOT Grzegorz Biedroń.

Badania naukowców z Dublina pokazują, że witamina D pomaga zwalczać Covid

10.10.2021 12:40
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Trinity College Dublin i University of Edinburgh potwierdziły związek między witaminą D a łagodniejszym przechodzeniem COVID-19.